9. 5. 2018 se na start 25. ročníku Zlatého poháru – Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR postavilo celkem 8 koní. V letošním ročníku se opět dařilo svěřenci Františka Holčáka Mustamirovi v sedle s Markem Stromským, který si doběhl pro vítězství. Šanci na rekord v podobě čtyř vítězství měl žokej Jiří Kousek v sedle Azteka, ovšem nakonec dokončil na čtvrtém místě. Favorizovaný Tahini s Janem Kratochvílem dokončil na třetím místě.

Výsledky zlatého poháru předsedy poslanecké sněmovny ČR

  1. MUSTAMIR (ž. Marek Stromský)

  2. LAMUM (ž. Josef Bartoš)

  3. TAHINI (ž. Jan Kratochvíl)

  4. AZTEK (ž. Jiří Kousek)

  5. KROCOLEON (ž. Marcel Novák)

  6. ASPIRE (Rostislav Beneš)

  7. NIKAN (Jakub Kocman)

Zlatý pohár se poprvé běžel v roce 1994 a tehdy ještě nesl jméno Zlatý pohár Paramo.

Později byl přejmenován na Zlatý pohár Chládek a Tintěra Pardubice a.s. a dnes nese jméno Zlatý pohár – Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Dostih je dlouhý 4500 m a nese se v  duchu klasické steeplechase. Koně absolvují živé ploty, kamennou zeď nebo suché příkopy. I když se jedná o jeden z „mladších“ dostihů, patří mezi ty nejvíce dotované – vítězi připadne rovných půl milionu korun.

Mezi nejúspěšnější trenéry účastnících se koní patří František Holčák, jehož svěřenci již získali 6 vítězství a další si připsali i v tomto ročníku. Mezi neúspěšnější koně patří čtyřnásobný vítěz Royal Mougins. Mezi jezdci vede Jiří Kousek nebo Dušan Andrés, oba patří mezi velmi úspěšné účastníky velké pardubické.


Text: Marcela Otrubová, Lucie Rysová
Foto: Miroslav Majer