Prostředníctvím Střední zemědělské školy a Střední odborné školy v Poděbradech Vám přinášíme seriál článků o výstavách, které sepsali samotní studenti střední školy. První článek si pro Vás připravila studentka Hanka Abrahamová.

Na co všechno myslí chovatel před předvedením zvířete?

Nejzábavnější část na zemědělství a plná nových poznatků jsou právě výstavy hospodářských zvířat. Avšak všechno musí být uchystáno a připraveno na takovou událost. Nachystaná hala, vymyšlený termín, poslané přihlášky a další informace.

Nejprve zamíříme na statek. Chovatel si zvolí několik svých nejlepších zvířat. Dále s nimi musí pracovat a připravit je psychicky i fyzicky na preferování majitelova statku. Po psychické stránce se skot musí naučit nechat se v klidu vést člověkem na ohlávce s hlavou vznešeně nesenou. Pomalé krůčky, při kterých vyniknou nedostatky nebo naopak dobré fyzické vlastnosti skotu, se též musí zvířata naučit. Připravují se na hluk, aby při předvádění nezpůsobily nehodu, ale přesto to jsou zvířata, která se kdykoliv můžou obrátit proti člověku, a proto musíme být při manipulací s nimi stále ve střehu.

Fyzická stránka je péče zaměřená na samotnou údržbu těla skotu. Odmaštění srsti, stříhání srsti, umytí ocasu a odstranění kaštanů a další.

Foto č. 1 Osprchování

IMG_9225

Foto č. 2 Stříhání

IMG_9291

Foto č. 3 Stříhání

IMG_9753

Foto č. 4 Doladění posledních detailů

IMG_9757

Máme krávu připravenou? Ne, chovatel musí mít ještě připravené dokumenty o kontrole u veterináře, který poukazuje na zdravotní schopnost cestovat a negativní testy na přenosné choroby.

Foto č. 5 Doladění posledních detailů

IMG_9744

Foto č. 6 Stříhání

IMG_9304

Na výstavišti je před samotným předvedením zvířat potřeba zákroku profesionálního fitéra, který krávy ostříhá a doladí kosmetické detaily. Krávy se musejí udržovat v čistotě. Před přehlídkou krávy nesmějí ulehnout z důvodu velmi sofistikované úpravě zevnějšku zvířete. Skupina krav stejné bonitované skupiny vchází do kruhu, kde je hodnotí zkušený bonitér. Hodnocení je velmi složitá disciplína, která není vždy jednoznačná a na bonitéra klade vysoké nároky při rozhodování a určování pořadí krav.

Šampionkou se ovšem muže stát pouze jen jedna. Ale všechna zvířata, která jsou na výstavě, k vidění jsou velice špičková a nejlepší svého stáda.


Hana Abrahamová 3. A – Střední zemědělská škola a Střední odborná škola Poděbrady
Zdroj fotek: Vojtěch Zink

Logo_s_textem4