Precizní zemědělství spoří zemědělcům peníze. Prokázal to loňský projekt brněnské společnosti CleverFarm, na němž spolupracovala s 27 podniky v Česku na 105 pozemcích. Například při aplikaci dusíkatých hnojiv sedláci ušetřili od 85 do 320 korun na hektar díky tomu, že aplikovali na rostliny cílené množství látky, a ne všude stejné množství, řekl dnes ČTK na semináři o inovacích generální ředitel CleverFarm Adam Zlotý.
Precizní zemědělství spočívá v tom, že zemědělec získá na základě historických dat informace o každé části pozemku. „V Česku jsou pozemky velké a obvykle nejsou homogenní,“ řekl Zlotý. Poté na základě rozboru pozemku připraví takzvané variabilní setí a neseje všude stejné množství semen. V době vegetace si připraví podle aktuálního stavu rostlin variabilní hnojení, protože někde je ho potřeba více a někde méně, což znamená další úspory. Při sklizni pak musí sbírat okamžitá data, aby mohl data o setí a hnojení porovnat s výnosovými daty a mohl připravit osevní postup pro další sezonu.
Aby mohl sedlák takto postupovat, potřebuje techniku vybavenou potřebným hardwarem a na něj napojený software. Nejvyspělejší technika funguje tak, že data nahraná do softwaru dokážou řídit traktor, který jezdí sám podle satelitní navigace, a traktorista pouze kontroluje, jestli jezdí, jak má. Někteří zemědělci například musejí ručně změnit dávkování, když přijedou na část pozemku, který už patří do jiné zóny.
Společnost CleverFarm je jednou firem, která nabízí software a aplikace pro precizní zemědělství. Podle Zlotého ale v projektu zůstal marketing a obchod potlačený. „Jednalo se nám hlavně o osvětu a ukázku toho, že to může fungovat. Každý podnik má různé vybavení, ale všude jsme je zprovoznili pro potřeby projektu. Polovinu spolupracovníků tvořili mladí agronomové, ale část byli i starší a staří s chutí jít do toho a naučit se nové věci,“ řekl Zlotý.
Podle některých agronomů jsou pro ně variabilní aplikace zvlášť v době nedostatku srážek nutností. Zlotý na základě projektu i různých starších studií zdůrazňuje, že přínosem precizního zemědělství jsou především úspory. Až na druhém místě může být za určitých podmínek vyšší výnos.
„Je potřeba dlouhodobě sbírat data, která umí aplikace přehledně zpracovat, a je dobré je kombinovat se zkušeností agronoma,“ řekl Zlotý. Podle něj nelze čekat velké benefity hned první rok, přicházejí postupně.
Zmínil, že precizní zemědělství má i ekologické přínosy, protože se nespotřebuje tolik chemie. „Vzhledem ke stavu půdy a podzemních vod je to dost důležité, i když pro řadu zemědělců ekologie není to hlavní. Může se ale stát, že časem bude tyto postupy vyžadovat i legislativa,“ předpokládá Zlotý.
Letos chce firma v projektu pokračovat, ale vzhledem k náročnosti si vybere jen ty podniky, ve kterých nalezla dostatečnou motivaci k zavádění novinek.
Zdroj: Zdeněk Meitner, ČTK
foto:pixabay.com