První chovatelské záznamy pocházejí ze 13.století. Avšak chovatelství jako takové se začalo rozvíjet až v 19. století, kdy vznikla plemena moravský modrý a český strakáč. Největší rozvoj nastal mezi oběma světovými válkami a v době poté, kdy vznikla řada dalších plemen, která jsou v současné době zařazena do genových zdrojů.

Graf č.1 Vývoj početních stavů plemen králíků zařazených do genových zdrojů

graf-kralici

Mezi genové zdroje patří v současnosti tato plemena:

1) Český strakáč

V roce 1997 bylo do genových zdrojů zařazeno 66 chovů ve všech barvách.

Český strakáč patří mezi nejznámější a nejstarší plemena králíků – vyšlechtěn byl již v 18. století.  Vyniká bílým zbarvením s kresbou na hlavě, úhořím pruhem a skvrnami na bocích těla. Mláďata ve vrhu mohou být bílá nebo černá.  Patří mezi středně velká plemena s hmotností 3,5-4 kg. Je to plemeno slabšího růstu, které dobře využívá objemná krmiva a je velmi skromné v rámci potřeby na jadrná krmiva. V současné době patří mezi nejvíce chovaná plemena v České republice.

strakac

Zdroj foto: ZDE

2) Český albín

Českého albína vyšlechtil prof. dr. Josef Žofka z Kladna po první světové válce za použití divokých králíků, moravských modrých a bílých belgických obrů.

Český albín je označován za plemeno s vysokou užitkovostí, dobrou růstovou schopností a jatečnou výtěžností. Hlavním plemenným znakem je bílá, hustá srst se stříbrnými pesíky a růžové oči s karmínovu panenkou. Je to středně velké plemeno o hmotnosti 4,5-5 kg, které vyniká vysokou plodností a jatečnou výtěžností.

Zdroj foto: ZDE


3) Český červený

Český červený je uznané plemeno od roku 1959. Patří mezi menší plemena – dosahuje hmotnosti kolem 2,5-3 kg. Plodnost tohoto plemene odpovídá typickému malému plemeni. Počty malých králíčat se pohybují kolem 5,5 ve vrhu. Barva srsti je výrazná žlutočervená a lesklá.

Ještě v roce 2000 byl v genetických zdrojích registrován pouze jediný králík tohoto plemene.

Zdroj foto: ZDE

4) Český luštič

Český luštič patří mezi nejmladší plemena, které bylo vyšlechtěno během let 1955-1960. Je to střední plemeno o hmotnosti 3,5-4,5 kg. Barva krycího chlupu je charakteristickým znakem. Základní je písková barva, která je  unikátním genotypem pro toto zbarvení.  Na této barvě je velmi jemný šedomodrý nádech znatelnější na místech s kratší srstí – nosní partie, okolí očí, spodní část končetin a pírko, který dává dojem výsledného světle žlutého zbarvení. Zájem chovatelů při šlechtění českého luštiče byl kladen vždy na exteriérové znaky. Plemeno vyniká velmi dobou plodností i dobrou kvalitou masa při malém podílu kůže na jatečném králíku. V průměru je na každou králíci registrováno 6 králíčat.

Zdroj foto: ZDE

5) Český černopesíkatý

Český černopesíkatý je další z mladších plemen králíků, které bylo uznáno v roce 1975. Patří mezi malá plemena o hmotnosti 2,5-3,2 kg. Typickým plemenným znakem je opět barva, která má být bílá po celém těle s šedoplavým nádechem vzniklý tmavými až černými konečky pesíků. Počty narozených králíčat se pohybují okolo 5,3 až 5,8 ve vrhu. Podíl odchovaných králíčat je nejvyšší mezi národními plemeny, a to 95 a více %.

Zdroj foto: ZDE

6) Moravský modrý

Moravský modrý byl vyšlechtěn zhruba před 100 lety na Moravě. Moravský modrý je nejstarším národním plemenem historicky vzniklým na území Moravy. Jsou to králíci, kteří dosahují v dospělosti hmotnosti přes 5 kg, někteří jedinci dosahují hmotnosti 7 kg. Barva srsti je šedomodrá. Plemeno se reprezentuje širokým mohutným a dlouhým tělem. Vyniká dobrou plodností i přírůstky živé hmotnosti.

Oblíbenost moravského modrého byla a je podmíněna i užitkovými vlastnostmi v chovech běžných chovatelů, přizpůsobením podmínkám prostředí a zejména krmivovým možnostem.

Zdroj foto: ZDE

7) Moravský bílý hnědooký

Moravský bílý hnědooký patří mezi nejméně rozšířené plemeno. Nesetkáme se s ním ani na okresních výstavách, ale spíš až na výstavách celostátních. Typickým znakem plemene je bílé zbarvení srsti a tmavě hnědá duhovka s černou zornicí.

Zdroj foto: ZDE

Marcela Otrubová, Lucie Rysová
Zdroje:
Koupová, T., Aktuální stav genových rezerv v České republice, 2017
Atlas nejvýznamnějších plemen drůbeže a králíků v ČR, dostupné z <ZDE>