Polní den cukrovky a kukuřice se tradičně koná na pozemcích ZS Sloveč nedaleko Městce Králové a letos se konal již jubilejní 30.ročník a to 20.9.2023. Program zahájily zástupci pořadatelů a poté už přišel na řadu bohatý odborný program. K vidění byly například  hybridy kukuřice od našich předních firem nebo polní pokusy řepařské komise TTD a Řepařského institutu – hnojení, odrůdy, ukázka sklizně pokusů. Mezi divácky nejzajímavější část patří prezentace techniky.  Pro návštěvníky bylo připraveno bohaté občerstvení z lokálních surovin.

Pravidelní návštěvníci si jistě pamatují představení robotického nosiče nářadí ROBOTTI firmou Leading Farmers CZ, který zde byl prezentován v roce 2019 při plečkování širokořádkových kultur. Letos byl touto firmou představen jeho nástupce AgXeed AgBot 5.115T2, což je zcela autonomní polní robot, který dokáže nahradit střední traktor o výkonu 160 koní a je schopný vykonávat práce, které byste běžně vykonávali se standardním traktorem od kultivace půdy až po přesné setí. Za robota lze zapřáhnout stejné nářadí jako za traktor o podobném výkonu. 

Ekonomický provoz

Robot je vybaven 4,4litrovým čtyřválcovým motorem vyvinutým společností Deutz s maximální rychlostí 13,5km/h. Při  objemu nádrže 350l může robot pracovat nepřetržitě kolem 20 hodin a spotřebuje o 20% méně energie než konvenční traktor v závislosti na terénu a půdních podmínkách.  V současné době zákon neumožňuje robotům jízdu na veřejných komunikacích a při práci na poli vyžaduje přítomnost obsluhy.

Bezpečnost na prvním místě

Robot se po pozemku pohybuje zcela samostatně a v terénu je naváděný pomocí GPS RTK s přesností na 2,5 cm. Kromě toho systém LiDAR analyzuje prostředí na vzdálenost 30 metrů kolem robota, aby detekoval a identifikoval možnou překážku na trajektorii. Robot je vybaven bezpečnostním nárazníkem s ultrazvukovými a radarovými senzory, který robota bezprostředně před překážkou zastaví.

Při započítání dotací z PRV je pořizovací cena robota shodná s cenou špičkového traktoru ve stejné výkonnostní třídě, řekl Václav Jirka ze společnosti Leading Farmers CZ, která robota do České republiky distribuuje.

 

 

Fotogalerie: