Letošní zahájení sklizně jahod ve Vraňanech na Mělnicku pozdrželo chladné počasí. První plody pěstované ve fóliovnících dozrají zhruba za deset dní, loni to bylo už koncem dubna. Klasická sklizeň z polí a samosběr budou ještě o několik týdnů později, řekla ČTK za Farmu Hanč Dagmar Hančová.

Jahodárna bratrů Hančových

 

 

Na polích u Vraňan nyní rostou jahody na 25 hektarech, k tomu ještě čtyři hektary zabírají fóliovníky s jahodami. „V odrůdách se držíme stálých, které zákazníkům chutnají,“ popsala Hančová. Jsou to podle ní například odrůdy Karmel, Rumba, Sonáta nebo Malwina. Zákazníci si teď mohou ve Vraňanech nakoupit jahodové sazenice.

Před rokem ve Vraňanech otevřeli i farmářskou prodejnu s bistrem, kde se dají sehnat lokální produkty, a to nejen ovoce, zelenina, ale i další potraviny. Bistro přímo využívá suroviny z Vraňan, populární je například odrůdová zmrzlina z vraňanských jahod.

Stříbro ve Farmě roku 2022 – Farma Vraňany Hanč

 

 

Farmu založili bratři Hančovi v roce 1998, nyní jsou největšími pěstiteli jahod v ČR. Kromě toho jsou též významnými pěstiteli sazenic jahodníků a řady druhů druhů ovoce, zeleniny a polních plodin. Hospodaří přibližně na 300 hektarech. V soutěži Farma roku 2022 Asociace soukromého zemědělství ČR skončila Farma Hanč na druhém místě.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com