Jahodová sezona je v plném proudu, a proto jsme se rozhodli navštívit jahodárnu s největším servisem v České republice. Ano, řeč je o Jahodárně ve Vraňanech, která funguje již od roku 1998. Téměř před dvaceti lety s jahodami u Mělníka začali bratři Hančovi. O tom, jaké byly jejich začátky, kolik v současnosti obhospodařují hektarů a jaká je současná situace jahod v ČR se dočtete v následující reportáži.


Něco málo o jahodách…

Jahoda patří mezi víceleté plodiny, která na jednom honě zůstává 2 – 3 roky. Ač to nemusí na první pohled vypadat, jahody výškou nákladů přerostou většinu zemědělských plodin. Patří mezi velmi náročné plodiny z finanční i pracovní stránky. Náklady na založení porostu se pohybují od 200 000 do 500 000 Kč. Náročné jsou i zásahy během vegetace. Kromě aplikace pesticidů se musí také třikrát plečkovat, zakrývat pole netkanou textilií před mrazy nebo posekat porost po ukončení sklizně, která se v České republice provádí výhradně ručně.  Mechanizovaná sklizeň je již dostupná, ale využívá se v jiných systémech pěstování jahod a to převážně ve sklenících, kde jsou jahody pěstovány na stole. Průměrné výnosy se ve Vraňanech pohybují okolo 15 – 20 t/ha. Sklizeň probíhá od konce května až do začátku července za každého počasí, tzv. jahoda nepočká.
Jahody se vyznačují vysokým obsahem vitamínu C. Nalezneme zde však i vitamíny A, B i E. Minerální látky jako síra, zinek, hořčík, draslík a vápník jsou zde také zastoupeny v příznivém množství. Díky vysokému obsahu vody (přes 85 %) a lehce stravitelné vláknině jsou dobře využitelné v kuchyni. Jahody pozitivně podporují vylučování, krevní oběh a tvorbu testosteronu.

Jak již bylo napsáno výše, bratři Hančovi započali pěstování jahod v roce 1998. Začátky nebyly vůbec snadné z pohledu finanční náročnosti i z pohledu chybějící mechanizace a chemické ochrany. Porost se udržoval v čistotě pomocí motyčky. Sázení sazenic na jeden hektar probíhalo za pomoci kolíku přes 3 týdny.

Dnes bratři Hančovi pěstují jahody na 25 hektarech pod kapkovou závlahou. V podniku zaměstnávají 5 zaměstnanců, ale o plantáže jahod se starají převážně oni dva. Sezónní práce na poli, jako je například sběr jahod, zastávají brigádníci. Jedná se o jahodárnu s největším servisem, což potvrzuje i aspekt, že je zde nabízen široký sortiment odvědčených odrůd, které se liší chutí, velikostí i raností. Jmenovat lze např. odrůdu Karmen, která patří mezi české odrůdy a vyniká velkým atraktivním, ledvinovitým tvarem. Karmen je v současnosti jednou z nejchutnějších a nejčastěji pěstovanou odrůdou na českých zahrádkách. Část vlastní produkce také zpracovávají a poctivé výrobky nabízejí v prodejně ve Vraňanech. Za nás rozhodně doporučujeme jahodový džem nebo 100 % jahodový mošt s dužinou! Krom plodů produkují Vraňany i sazenice, které dodávají do 500 zahradních center po celé České republice i na Slovensku.

V neposlední řadě Jahodárna Vraňany pořádá odborně zaměřené semináře. Prostřednictvím seminářů napomáhá jahodárna ostatním pěstitelům jahod v České republice. Semináře seznamují pěstitele se samotným pěstováním, inovacemi, ale i zkušenostmi. Největší seminář probíhá na přelomu února a března na Mělníku. Letos ho navštívilo přes 110 účastníků, z čehož převážnou většinu tvořili profesionální pěstitelé.

Na otázku co se změnilo, případně nezměnilo, od roku 1998 odpovídají bratři Hančovi následovně: „Výrazně pociťujeme změnu klimatu. Problémem jsou zvláště dlouhodobá sucha v zimě, jarní mrazy nebo čtrnáctidenní déšť. Přestože náklady na pěstování se zvyšují, cena je stále stejná, 80 Kč za 1 kg jahod. “

Problém v ceně vidí bratři Hančovi hlavně v zahraničním dovozu, který likviduje naše české jahody. Ve světě cena za 1 kg stále padá a často jsou jahody z dovozu deklarovány jako české. Například ve Slezsku je pěstování českých jahod likvidováno polskými, které se prodávají za výrazně nižší ceny, což umožňuje jiný výkupní systém než je u nás. Záleží zde opět na zákazníkovi, který musí volit mezi českou kvalitou a polskou cenou.

Veškerá vraňanská produkce, což je zhruba 500 tun jahod za sezonu, je určena pro český trh. Jahody je možné si zakoupit v prodejně nebo zamířit na pole na samosběr. Za samosběr jahod v současné době zaplatíte 45 Kč/kg.

A co dál?

Do budoucna bratři Hančovi již nechtějí rozšiřovat počet hektarů. Plánují se především stále zdokonalovat v pěstování a rozšířit vlastní zpracování jahod. Také uvažují o rozložení sklizně do celého roku, a to především kvůli neustálým výkyvům počasí.

Rada pro spotřebitele

Zeptali jsme se zkušených bratrů Hančových, jak v obchodě poznáte naše české jahody. Rada je zde jednoznačná.

Vyrazte přímo na pole, kde se jahody pěstují.

Tam máte zaručený původ z ČR. Případně, že tuto možnost nemáte, hledejte na balení v krámě odrůdu a zemi původu. Na vzhled příliš nesázejte, to rozezná pouze zkušený pěstitel jahod.

Závěrem…

Vážení čtenáři, je pouze na vás, jakým jahodám dáte přednost. Jestli zvolíte zahraniční cenu a nejistý původ nebo zvolíte českou sladkou kvalitu, o které víte, kde vyrostla. Když zvolíte jahody právě z Vraňan, můžete se být jistí, že o jahody se po celý rok starali dva bratři, kteří to s láskou dělají již 20 let. Jejich jediná dovolená je v Holandsku, kam jezdí načerpat zkušenosti, aby pro vás mohli pěstovat jen ty nejlepší české jahody!

Lucie Rysová