Tepelný stres, který představuje zásadní problém pro mléčné farmy kvůli ekonomickým ztrátám, výrazně ovlivňuje produkci mléka u dojnic. Studie provedená na šestnácti holštýnských kravách během laktace se zaměřila na důsledky tepelného stresu na strukturální změny a buněčnou aktivitu v mléčné žláze, konkrétně epiteliálních buněk. Skupina krav byla rozdělena na dvě části: jedna byla vystavená tepelnému stresu a druhá byla chovaná v termoneutrálním prostředí. Z výsledků vyplynulo, že po čtyřech dnech cyklického tepelného stresu klesla produkce mléka o 4,3 kg oproti kontrolní skupině.

Tepelný stres zapříčinil snížení aktivity proteinů důležitých pro syntézu bílkovin a buněčné přežití, což naznačuje oslabení schopnosti buněk produkovat mléko. Rovněž došlo ke zvýšení hladiny proteinu LC3 II, spojeného s autofágií, což poukazuje na zvýšené odstraňování poškozených buněčných částí. Struktura mléčné žlázy se změnila, když se alveolární plocha zmenšila o 25 % a počet alveolů na jednotku plochy vzrostl. Epiteliální buňky v mléce, identifikované markerem butyrofilinu, zůstaly nedotčeny, což naznačuje, že samotný počet těchto buněk není hlavním faktorem snižujícím produkci mléka při tepelném stresu.

Závěrem studie naznačuje, že klíčovým faktorem při snížení produkce mléka během krátkodobého tepelného stresu je spíše buněčná aktivita než jejich počet. Tyto poznatky zdůrazňují důležitost dalšího výzkumu zaměřeného na pochopení vlivu tepelného stresu na specifické buněčné identity a funkčnost různorodých subpopulací v mléčné žláze skotu.

zdroj: Cyclical heat stress during lactation influences the microstructure of the bovine mammary gland, Perez-Hernandez, G. et al. Journal of Dairy Science, Volume 107, Issue 10, 8609 – 8628

foto: pixabay.com