Vejce jsou ideálním nosičem pro obohacení lidské stravy o některé důležité dietetické minerální prvky. Výhodou tohoto přístupu je, že je nepravděpodobné, že by byl překročen bezpečný horní limity potřeby minerálních prvků u lidí, protože množství sekvestrované ve vejcích je omezené, bez ohledu na jeho množství v krmné dávce slepic. Technologie jednoduše znamená zvýšení obsahu některých živin krmné dávce slepic. Ve slepičích vejcích lze zvýšit množství některých vitamínů (kyselina listová, B12, vitamín E).

Výhody zvýšení obsahu jódu ve slepičím vejci

Asi 1 miliarda lidí, především v rozvojových zemích, trpí nedostatkem jódu, zejména v Indii, Africe a Číně, často s vážnými následky. Jód má několik funkcí, zejména jako složka dvou hormonů (T4 a T3) ve štítné žláze. Nedostatek jódu může mít vliv pomalý vývoj mozku u plodu, vést k narození mrtvého plodu nebo mentální retardaci u kojence a ke strumě, zejména u dospělých. Zvláště ohroženi jsou lidé bez přístupu k mořským plodům a rybám a v oblastech, kde je půda ochuzena o jód. Zelenina a obilí pěstované na půdách s nedostatkem jódu jód postrádají, a i když mají minimální hladinu, při vaření se může hodně snížit. Jodizovaná sůl je jedním z dlouhodobých řešení tohoto problému.

Slepičí vejce normálně obsahuje asi 53 μg jódu/100 g jedlé dávky, což je asi 33 procent doporučeného denního příjmu. Nenákladné doplnění krmné dávky o 5 mg jodidu draselného na kilogram krmiva neovlivňuje užitkovost nosnice, ale zvyšuje obsah jódu v 60g vejci z 26 na 88 μg, což  je více než 50% doporučené denní dávky pro dospělého.

Výhody zvýšení obsahu selenu ve slepičím vejci

Role selenu, známého jako silný antioxidant, je v poslední době věnována značná pozornost. Selen se podílí na správném fungování imunitního systému a na snižování nebo inhibici progrese HIV do AIDS. Toto onemocnění je méně rozšířené v zemích, kde má půda vysoký obsah selenu, než v zemích s nízkou úrovní selenu v půdě.

Význam selenu na lidské zdraví

Selen je také nezbytný pro pohyblivost spermií a může snížit riziko potratu. Ministerstvo zemědělství Spojených států amerických povolilo prohlášení, že „selen může snížit riziko některých forem rakoviny“. Je zvláště důležitý při snižování výskytu rakoviny prostaty. Nedostatek selenu může mít nepříznivý vliv na stavy nálady, zejména depresi, a může být spojen s několika dalšími zdravotními problémy, včetně srdečních onemocnění (Keshanova choroba). Na přeměně tyroxinu (T4) na biologicky aktivní trijodtyronin (T3) se také podílí selen.

Jedním z problémů selenu je, že na rozdíl od jódu existuje jen málo specifických příznaků nedostatku; v důsledku toho nebyl zjištěn zjevný nedostatek (až na několik výjimek), ačkoliv může ovlivnit celkovou pohodu. Selen v rostlinách velmi závisí na koncentracích v půdě.

Mořské plody jsou bohatým zdrojem, stejně jako některé živočišné produkty, včetně vajec a kuřecího masa. Bylo prokázáno, že obsah selenu ve vejcích lze snadno upravit tak, aby se zvýšily jeho hladiny, zvláště když je organický selen obsažen v krmné dávce nosnic v množství, které poskytuje 0,3-0,5 mg/kg selenu v krmivu. Tím se zvýší jeho obsah ve 100g vejce z 20 μg na cca 60 μg, což pokryje doporučený denní příjem selenu u dospělých, který se pohybuje mezi 50 a 70 μg denně. Konzumace 1-2 vajec obohacených selenem denně umožňuje dosažení adekvátní úrovně příjmu selenu. To pomáhá udržovat přiměřený stav selenu v těle, což podporuje zdravou funkci imunitního systému. Nosnice krmené organickým selenem produkují také vejce se zvýšenou hladinou omega-3 (nižší poměr omega 6/omega 3) a vitamínů, zejména vitamínu A a E.

zdroj: D. Farrell, Changing a hen’s diet to increase egg nutrient content, Dostupné z: https://www.thepoultrysite.com/articles/the-role-of-poultry-in-human-nutrition

foto: pixabay.com