Redakce Agropressu v souladu se svým sloganem „žijeme zemědělstvím on-line“ připravila pro všechny souhrn informací o aktivitách jednotlivých zájmových sdružení, organizací i jednotlivých firem v souvislosti  s mimořádnou situací.  Chceme tak přispět k lepší informovanosti o jednotlivých aktivitách i konkrétních akcích, které mohou pomoci zlepšit i  tak vypjatou situaci. V následujícím výčtu přinášíme první přehled, který budeme i nadále rozšiřovat dle aktuálního stavu. Příklady dobré praxe  – jak se rozhodnout nejlépe.

Situace na kterou nejsme vůbec zvyklí, přináší s sebou potřebu rychlých rozhodnutí. Situaci je třeba řešit na místě a v případě zemědělské výroby dvojnásob. Informace z centra jsou velmi kusé. Zemědělství je kontinuální proces, který je velmi citlivý na pracovní sílu a další vlivy. V této době je dostatek informací dvojnásob důležitý. Proto rádi uveřejníme vaše zkušenosti přímo z terénu. Využijme možností sociálních sítí a podělte se o své zkušenosti na FB Agropressu. Pravidelně budeme publikovat souhrnné informace i na stránkách AGROPRESS.CZ

BUĎ SUPERHRDINA

Ministerstvo zemědělství spolu s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a Mendelovou univerzitou v Brně a Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích vyzývají studenty fakult, aby se zapojili do prací v zemědělském, potravinářském a lesnickém sektoru.

STRÁNKA FUNGUJE JAKO NABÍDKA PRACOVNÍCH POZIC ZEMĚDĚLCŮ, AGRÁRNÍCH PODNIKŮ, POTRAVINÁŘŮ, LESNÍKŮ atd.

Zemědělské podniky, potravináři, farmáři, kteří potřebujete pomoc, přidejte se sem do skupiny. Napište, jaké lidi a na jakou práci sháníte. Pokud svou pomoc naopak nabízíte, napište odkud jste, aby se na vás ostatní mohli obrátit.

https://www.facebook.com/groups/210584496686612

Zachraň pivo

Čerstvé, nepasterizované, nefiltrované a dále chemicky neupravené pivo je totiž v ohrožení a první na ráně. Je potřeba ho vypít, než se zkazí a pivovary se dostanou do problémů. Pojďte s námi pivo zachránit — tím, že ho vypijeme. Znáte snad příjemnější způsob, jak někomu pomoct?

https://zachranpivo.cz/

Vypadli Vám hlavní odběratelé? Nevíte, kam s produkty? Potřebujete rozšířit informace o Vašem prodeji ze dvora?

❗️Nezoufejte a vyzkoušejte body níže:
👉 Nabídněte mléko ve skupině Výroba sýra (cca 14 000 členů),
👉 připojte se ke skupině Česko na talíři, srdcem z naší země a nabídněte své produkty,
👉 napište panu Jiří Janeček, který nabízí pomoc malým farmám pomocí rozvozu,
👉 napište nám, pokusíme se Vám pomoci. 🙂

Navštivte národní zemědělské muzeum online

Pracovníci Národního zemědělského muzea přichystali projekt, který má po dobu zavření poboček muzea sloužit veřejnosti ke zpestření pobytu doma. V nadcházejících dnech tak zájemci na webu nzm.cz a sociálních sítích Facebook, YouTube, Instagram a Twitter naleznou zajímavý obsah, jako jsou například online výstavy, vědomostní kvízy, originální recepty z kurzů Uvařeno v muzeu, zajímavá výročí, publikace ke stažení zdarma či krátká videa o sbírkových předmětech a expozicích.

https://www.nzm.cz/


Pracovních sil v zemědělství není nikdy dost

a proto vznikl web agroprace.cz pro koordinaci výpomoci univerzit v sektoru zemědělství, potravinářství a lesnictví.

Jsme si vědomi současné situace, kdy je velice obtížné zajistit dostatečné množství pracovníků v zemědělství, potravinářství i lesnictví, a proto vyzýváme především studenty zemědělských vysokých škol, aby se aktivně zapojili do pomoci celému sektoru, zejména: zemědělství, potravinářství a lesnických činností souvisejících s obnovou a následnou péčí o les.

Veškeré nabídky

Ochranných prostředků v zemědělství je stále nedostatek

Zemědělci uvedou svou poptávku po ochranných pomůckách zadat na stránku Zemědělského svazu České republiky, kde je mohou oslovit konkrétní výrobci nebo dodavatelé.

Pokud jste schopní dodat některé uvedené zboží konkrétnímu podniku, použijte prosím tento poptávkový systém.

Pokud jste zemědělec a chtěli byste mít zde i Vy zveřejněnou poptávku po určitém zboží, vyplňte prosím Hlášení/požadavky zde.

Poptávané zboží: roušky, respirátory, jednorázové gumové rukavice, jednorázové ochranné obleky, prostředky na desinfekci rukou, prostředky pro desinfekci povrchů, papírové ručníky, tekuté mýdlo a ostatní.

https://www.zscr.cz/Koronavirus?poptavka_zbozi


Pracovní příležitosti – šance jak udržet příjem v době, kdy stojí služby a průmysl

Přijďte, pomozte v lese a vydělejte si

Sázet stromky, stavět oplocenky, které ochrání sazenice před zvěří, nebo také označovat kůrovcem napadené stromy mohou nyní ve svém volnu všichni studenti starší osmnácti let. Pomohou tak obnovit krajinu a dostanou svou leckdy první mzdu. Lesy ČR dodrží veškerá aktuální preventivní opatření.

 Chybí nám tisíce pracovníků ze zahraničí, které mohou v těchto dnech nahradit právě studenti. Potřebujeme pomoct nejen na polích, ale právě i v lesích, které je nutné obnovit, uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman

https://lesycr.cz/tiskova-zprava/studentum-prijdte-pomozte-v-lese-a-vydelejte-si/?fbclid=IwAR1l1VqwMHP8iIUVNAmd7OVeXpekp_Huex5_E9afnrQn01Gjm9CscxsOQHA

Potravináři jedou na 200 %. Výroba je plynulá, zásobování probíhá

V potravinářských firmách běží výroba ve třísměnných provozech, šest a půl dne v týdnu. Řada pracovníku zůstává v práci 12 až 14 hodin, firmy zřídily ve svých prostorách za dodržení všech hygienických a bezpečnostních podmínek místnosti, kde mohou být přes den děti zaměstnanců.

ZAPOJENÍ DO POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBY

Dle domluvy prezidenta Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR Ing. Tomáš Prouza, MBA, a prezidentky Potravinářské komory ČR, Ing. Dany Večeřové, k zapojení zájemců o práci v potravinářském průmyslu, je možné, aby zájemci své kontakty zasílali na e-mail vlckova@socr.cz. SOCR bude kontakty distribuovat na potravinářské podniky v místě bydliště uchazeče. K práci v oboru není nutný potravinářský průkaz, stačí čestné prohlášení o bezinfekčnosti.

https://www.facebook.com/Potravin%C3%A1%C5%99sk%C3%A1-komora-%C4%8Cesk%C3%A9-republiky-643790379147786/

Aktuální potřeba pracovních sil v zemědělské prvovýrobě je více jak aktuální. Ať už z důvodu výpadku zahraničních pracovníků, tak z důvodu karanténní situace.

STAŇ SE HRDINOU!

Potravin je dost. Aby tomu bylo tak i nadále Zemědělský svaz ČR vyzývá STUDENTY ZEMĚDĚLSKÝCH škol a fakult, aby se zapojili do náborového projektu, který má pomoci zemědělcům a zvířatům v této situaci. Vyplň formulář na našich webových stránkách nebo zavolej na +420 725 345 290

https://www.zscr.cz/Koronavirus?prace&fbclid=IwAR28mz7fCXFGbxXhokF0-pWYL97p6qT1XUINQhH6WowmKISy4BjyGUSypmQ

Zdraví a jídlo budou lidi vždycky řešit na prvním místě.

Přímé zásobování je dalším zdrojem zásobování – prodej ze dvora není ničím omezen! Vyměňte nákupní centra za klidný nákup na farmě.

Prodej ze dvora není dle sdělení Agrární komory ČR nijak omezen. V článku přinášíme aktuální informace o podmínkách prodeje ze dvora https://www.agropress.cz/jake-jsou-podminky-prodeje-ze-dvora/

Výkon práva myslivosti, rybářského práva a včelařství

Důležité výjimky ze zákazu:

  • Individuální lov a péče o zvěř a nezbytné provozní povinnosti
  • individuální lov a plánované zarybňování, včetně využití hromadně účinných metod lovu ryb v rybníkářství a v rybářských revírech za účelem lovení rybí obsádky stejně jako zajištění výtěru ryb a chovu ryb v rybochovných zařízeních či dalších provozních činností
  • Péče o včelstva – včelařství

http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/aktuality/koronavirus/vykon-prava-myslivosti-rybarskeho-prava.html

Pomozme udržet v provozu klíčové oblasti služeb –  na veterináře se nevztahuje bohužel žádné vládní opatření jako na zdravotnický personál.

Veterináři v první linii. Pro stát jako by nebyli

Přestože se najdou výjimky, většina veterinárních ordinací a klinik zůstává otevřená. Nemoci se nevyhýbají domácím mazlíčkům ani hospodářským zvířatům. A některá nezbytná ošetření prostě odložit nelze. Ochranné prostředky máme pouze ve formě roušek. Chybí nám respirátory alespoň pro recepční, které jsou v největším kontaktu s klienty.

https://pardubicky.denik.cz/z-regionu/koronavirus-veterinari-20200320.html?fbclid=IwAR1Z6pjBHWNx_TWN35_6473yTAqt4nAVwGas4pBtpRzep-TQU6d4QvxWtWc

 

Trocha odlehčení na závěr dnešního výčtu:

Skvělá zpráva v době epidemie kolem koronaviru. Chudobínská borovice, přezdívaná Královna zatopeného údolí, je…

Zveřejnil(a) Agrární komora České republiky dne Čtvrtek 19. března 2020

Uvedený výčet není jistě vyčerpávající.  Jsme si toho plně vědomi.  V duchu našeho hesla žijeme zemědělství on-line tímto pokračujeme v předávání informací, které dávají smysl. Sledujte náš FB. Rádi uveřejníme i vaše poznatky.

Text: redakce

foto: pixabay.com