V Národním zemědělském muzeu mohou od pátku návštěvníci vidět novou výstavu nazvanou Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství. Vznikla při příležitosti 200. výročí narození Johanna Gregora Mendela, který je považován za zakladatele nauky o dědičnosti. Formou časové osy představuje návštěvníkům nejdůležitější momenty z historie šlechtitelství a plemenářství. Novinářům to řekla autorka výstavy Lucie Kubásková a ředitel muzea Zdeněk Novák.

Výstava je podle její autorky koncipována tak, aby zasadila Mendelovo dílo a odkaz do širší souvislosti a představila historii od doby, kdy začala domestikace prvních živočichů až po genové inženýrství. „Chceme ukázat, jaké byly nejvýznamnější objevy, čím české země světovému pokroku přispěly,“ řekla.

Výstava má proto podobu časové osy, kde jsou zdůrazněny nejdůležitější momenty z historie šlechtitelství a plemenářství. Přiblíží návštěvníkům mimo jiné, odkud se šířily jednotlivé druhy rostlin a živočichů nebo také největší objevy, které proslavily české šlechtitelství ve světě. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula na zahájení výstavy zmínil například přeštické prase, starokladrubského koně či sladovnický ječmen Diamant.

Jednou z hlavních dominant výstavy je kostra plnokrevníka Gradiva, který patřil k nejúspěšnějším dostihovým koním své doby a nejvíce využívaným plemeníkům v historii československého chovu koní.

Novák připomněl, že Mendelovo 200. výročí narození připomíná celá řada aktivit po celém Česku, například v pobočce muzea ve Valticích nebo v Ostravě. Pražskou výstavu doprovází panelová výstava s komiksem z Mendelova života od výtvarníků Venduly Chalánkové a Jána Obyšovského.

zdroj: ČTK

foto: https://www.nzm.cz/