Zemědělcům zbývá podle ministerstva zemědělství sklidit zhruba 15 procent polí s obilím. Loni měli k 30. srpnu prakticky hotovo, posekáno bylo 99,2 procenta obilovin určených ke sklizni. Za pomalým postupem žní je nepříznivé počasí, zejména deště. Ministerstvo zemědělství to dnes uvedlo v komentáři ke sklizni.

Řepky je k dnešku posekáno asi 99,2 procenta. Její sklizeň dokončilo šest krajů, v sedmi krajích chybí od 0,2 do 11,6 procenta ploch polí. Největší zpoždění má Karlovarský kraj. Průměrný výnos činí 3,11 tuny na hektar, v uplynulém roce to bylo 3,42 tuny.

Největší plochy obilovin musejí zemědělci sklidit v Karlovarském kraji, kde zbývá zhruba 47 procent polí, v Libereckém kraji není posekáno 34 procent plochy obilovin a na Vysočině přibližně 28 procent polí. Nejrychleji se postupuje v Olomouckém kraji, kde je sklizeno asi 98 procent ploch. V případě obilovin je letos průměrný výnos 6,27 tuny na hektar, loni to bylo o 0,21 tuny na hektar méně.

Hlavní pěstovanou plodinou je ozimá pšenice. Kvalita analyzovaných vzorků je podle ministerstva zemědělství převážně dobrá.

Kvůli dešťům byla podle Agrární komory ČR na začátku srpna pole podmáčená, lokálně se tvořily až močály. Zemědělci nemohli vyjet na některá místa s technikou, aby se do měkké půdy nezabořili. Žně tak měly několikatýdenní zpoždění.

Zemědělci by letos v ČR měli sklidit 6,995 milionu tun základních obilovin, o čtyři procenta méně než loni. Úroda řepky by měla meziročně klesnout o 13,3 procenta na 1,079 milionu tun, odhadl již dříve Český statistický úřad. Mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha v první polovině srpna uvedl, že sklizeň obilovin na zrno bude nejspíš průměrná. Není jisté, jestli bude mít obilí vysokou kvalitu.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com