Zemědělci Královéhradeckého kraje kvůli epidemii koronaviru zrušili letošní 17. ročník krajských dožínek. Dožínky se měly konat na závěr žní v polovině září. Každoročně je navštěvovalo přes 30.000 lidí. „Rozhodli jsme se letošní ročník z důvodu rizika šíření koronaviru zrušit. Zdraví vystavovatelů a návštěvníků je přednější,“ uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka Regionální agrární komory Královéhradeckého kraje Hana Pisarčíková.

Hradecké dožínky jsou prezentací zemědělců a potravinářů kraje a oficiálním zakončením žní. Od svého vzniku patří k nejnavštěvovanějším akcím v krajském městě. Agrární komora již začala připravovat dožínky pro příští rok, konat by se měly 18. září 2021.

„Královéhradecké dožínky každý rok přivedou do krajské metropole desetitisíce návštěvníků a jejich popularita ani v dnešní době neupadá,“ řekl radní kraje pro zemědělství Karel Klíma (KDU-ČSL). Kraj, který dožínky finančně podporuje, podle Klímy alespoň podpoří menší akci v podobě výročního farmářského trhu. Konat by se měl na podzim.

Obdobné akce byly zrušené i jinde v České republice. Zrušen byl mezinárodní agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích, který měl být na přelomu srpna a září. Zrušena byla i zářijová národní přehlídka českého strakatého skotu v Radešínské Svratce na Ždársku.

zdroj: ČTK

foto: https://hradecka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/1376-foto-15-kralovehradecke-krajske-dozinky-prilakaly-zastupy-lidi.html