Kromě jubilea v podobě 45.ročníku spojeného dalším jubileem v podtitulku výstavy „100 let českého zemědělství“ slaví významné výročí i zemědělské muzeum, a to rovných 100 let od svého založení. Při této příležitosti je ke shlédnutí na českobudějovickém výstavišti rozšířená expozice. V tradiční expozici v pavilonu Z, ve které najdete informace o muzeu a jeho pobočkách, oslavách výročí nebo hry pro děti jsou zde vystaveny rovněž dva unikátní historické zdroje – Praga K 5 a Excelsior typ P5 z roku 1911 a 1912. Motorové pluhy právě patří mezi technologie používaných před sto lety.

Ve venkovním pavilonu je ke shlédnutí přehlídka nazvaná 100 let zemědělské techniky pořádaná ještě ve spolupráci s Jihočeským zemědělským muzeem. Ke shlédnutí je zde řada historických traktorů a žentourů Svoboda D 22, Praga AT, Wikov 22, Škoda HT-40, Pluto 12, Zetor 25 či Zetor 3017

 „I když z pohledu vystavovatelů hlavní váha výstavy spočívá v představení technologických novinek z rostlinné či živočišné výroby, ohlédnutí a seznámení se s historií je nejen poučné, ale i nutné. O to více v době, kdy si připomínáme tak významné datum z dějin našeho národa,“ dodává předseda představenstva Výstaviště České Budějovice Mojmír Severin.

Národní zemědělské muzeum spravuje jednu z nejucelenějších sbírek továrních řad zemědělské techniky v Evropě. Prohlédnout si ji můžete v Praze na Letné a v Čáslavi.

 

Historie zemědělské výstavy s nejdelší tradicí

Neuvěřitelných 45 let české zemědělce výstava provází, lze tedy říci, že už taky něco zažila. Vývoj moderních technologií a velké skoky v genetice u hospodářských zvířat jsou samozřejmostí, avšak šlo zde pozorovat i politické režimy. První oficiální Země Živitelka byla pořádána v roce 1973. Od tohoto roku až zhruba do roku 1980 se těšila rekordních návštěvností.

V roce 1976 se prodalo neuvěřitelných 805 tisíc vstupenek.

V porovnání TechAgrem je to 7x více.  Říkáte si jak je možné, že živitelku navštívilo 805 tisíc návštěvníků? Země Živitelka v minulém století trvala mnohem déle, než současná výstava a hlavně za minulého režimu jste na výstavišti v Českých Budějovicích sehnali mnoho věcí, které jinde nebyly k dispozici. Např. ovoce a zeleninu, různé automobilové díly, luxusní oblečení a podobně. Zemědělství v historii zůstávalo dominantou výstavy i přes přezdívku rozšířenou mezi návštěvníky „největší jarmark“. Přehlídka hospodářských zvířat, zemědělská technika česká i zahraniční, prodej květin nebo výstava ovoce a zeleniny byly vždy součástí.

Neodmyslitelnou součást představovaly i návštěvy významných politických osobností jako byli prezidenti, ministři, tajemníci a náměstkové. Letos tomu nebylo jinak.  Samotnou výstavu zahájil  prezident Miloš Zeman za účasti Václava Klause, předsedy senátu Milana Štecha nebo ministra zemědělství Miroslava Tomana.

 

Země živitelka včera a dnes

Foto č.1:  Davy v roce 1984 (rok 1985 je na nápisu Na shledanou na Země Živitelce v roce 1985)

zivitelka-1984

 

Foto č.2: Parkování v dobách minulých.

zivitelka-historie-1

 

Foto č.3: Výstava zvířat

zivitelka-historie

 

Momentky z letošního ročníku

zz2

zz1

zz4

 

 

Text: Lucie Rysová, Marcela Otrubová

Historické fotografie: Výstaviště České Budějovice a.s.

zdroj:  <http://budejovice.idnes.cz/historie-zeme-zivitelky-08w-/budejovice-zpravy.aspx?c=A130827_103024_budejovice-zpravy_khr>

Taussiková, J., : Národní zemědělské muzeum vystaví na Zemi živitelce sto let staré motorové pluhy a další historické unikáty, http://www.agris.cz/clanek/200910/cina-ma-zajem-o-dalsi-ceske-drevo