Hospodaříte v ekologickém zemědělství a produkuje BIOPOTRAVINY? Máme pro Vás soutěž, která se neodmítá!

7. 5. 2018 započala soutěž o nejlepší českou biopotravinu roku 2018. Soutěž probíhá pod záštitou ministra zemědělství a ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Letos proběhne již 17. ročník této soutěže. Termín podání přihlášek je do 15. 8. 2018. Odborná porota zasedne během srpna v sídle Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Samotné vyhlášení vítězů proběhne v rámci Měsíce biopotravin – ZÁŘÍ 2018, kdy bude zároveň předáno i ocenění. Organizátorem soutěže je PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, jediné celostátní sdružení ekozemědělců, zpracovatelů a prodejců biopotravin.

Předešlý rok bodovaly patizony z Turnovska!

Titul Česká potravina 2017 získaly Sterilované patizony, které obdržely od poroty nejvyšší počet bodů. Bio patizony odrůdy Green Disc v kořeněném sladkokyselém nálevu od Jana Vericha zabodovaly ve své kategorii Biopotraviny rostlinného původu a rovněž se staly absolutním vítězem. Patizony jsou na rodinné farmě Jana Vericha sklízeny třetí až pátý den růstu. Poté následuje okamžité zpracování. Veškeré základní suroviny na výrobu sterilovaných patizonů jsou v bio kvalitě a pocházejí z vlastní produkce. I přestože patizony zatím nepatří mezi nejoblíbenější zeleninu, sám majitel věří, že jejich čas teprve nastane.

patizony-opr

 

Celkově se o titul popralo 80 různých biopotravin z celého Česka. Nejlepší biopotravinou živočišného původu se stal Sýr Sv. Barbory (přírodní zrající) od Bio Vavřinec a Kosař, s.r.o. V kategorii Biopotraviny pro gastronomii, pochutiny a ostatní získal ocenění bylinný čaj v nálevových sáčcích Tady roste radost od společnosti Sonnentor s.r.o.

Kategorii Biovíno ovládl Ryzlink rýnský, slámové víno 2015 od společnosti Víno Marcinčák. Zde podotýkáme, že termín podání přihlášek pro kategorii Biovíno se liší. Uzávěrka pro tuto kategorii je již 7. a 8. 8. 2018 společně s předáním vzorků. Hodnocení biovín proběhne ve spolupráci se Svazem vinařů České republiky, o.s. ve Valticích 17. 8. 2018.

Více informací naleznete ZDE

soutez-ceska-biopotravina-roku-2013


Text: Lucie Rysová
Zdroj foto: ZDE