Agrosalon Země živitelka, plánovaný od 26. do 31. srpna, připravuje českobudějovické výstaviště v plném rozsahu, bez omezení kapacity. Představí se přes 500 vystavovatelů. Firma při výstavě otevře zmodernizovaný pavilon Z, nově nabídne i 3500 metrů čtverečních venkovních ploch. ČTK to řekl předseda představenstva výstaviště Martin Karban

„Zemi živitelku připravujeme v plném rozsahu, vycházíme z dosavadních epidemických vývojů. Budeme nabádat jak vystavovatele, tak návštěvníky, aby dodržovali základní hygienická pravidla. Největší problém teď je, že běžně se Země živitelka připravuje od března, my ji připravujeme poslední tři týdny,“ řekl Karban.

Firma využije i vstupní turnikety, díky nimž lze sledovat počet návštěvníků. Součástí programu budou tvůrčí dílny, jak zavádět nové zemědělské technologie do praxe. Výstaviště bude mít i nové zpevněné venkovní plochy zabírající 3500 metrů čtverečních.

Novým předsedou představenstva se stal Karban v červnu, kdy vystřídal Mojmíra Severina. Je bývalý ředitel Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), který je jediným akcionářem výstaviště. Karban zároveň v letech 2007 až 2015 působil jako místopředseda představenstva výstaviště. Pracoval i jako manažer ve firmách zaměřených na automobilový či kovozpracující průmysl nebo finance.

Na letošní Zemi živitelce otevře výstaviště zmodernizovaný pavilon Z. Přestavělo ho na výstavní, kongresové a kulturní centrum s kapacitou až 1000 lidí. Jde o největší investici firmy za posledních deset let, spolu s dalšími menšími dosáhnou letošní investiční výdaje 200 milionů Kč. Výstaviště zbouralo již dříve dvě restaurace, vzniknou nové. Přestaví i pavilony R1, R2 a R3. Nové výstavní plochy vznikají na místě bývalých pavilonů F a J.

„Mou základní strategií je dostat Zemi živitelku a celé výstaviště tam, kde byly v letech 2018 a 2019. Obnovit všechny veletrhy, které tady byly, plus budeme mít nový pavilon Z, multifunkční, kde budeme mít úplně jiné možnosti, které můžeme nabídnout organizátorům koncertů, eventuálně kongresů. Byl jsem mile překvapen, že zájem o kongresy je, ukazuje se, že videokonference nestačí, že lidé se chtějí potkat,“ řekl Karban. V rozvojových plánech se počítá i se dvěma budovami Národního zemědělského muzea: výstavní objekt a muzeum zaměřené na rybářství.

Výstaviště skončilo loni ve ztrátě po zdanění 38,9 milionu korun. Tržby klesly meziročně o 86 procent na 11 milionů korun. Příčinou jsou dopady koronaviru, kdy výstaviště muselo loni většinu akcí včetně agrosalonu Země živitelka zrušit. Vyplývá to z výroční zprávy. Předloni skončila firma v zisku po zdanění 1,2 milionu.

Areál zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 metrů čtverečních. Zakladatelem výstaviště, které zaměstnává asi 40 lidí, byl v roce 1994 Pozemkový fond ČR. Jediným akcionářem je od roku 2017 Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Největší akcí je Země živitelka, jež v roce 2019 přilákala 123.017 lidí.

zdroj: ČTK

foto: zemezivitelka.cz