Antihelmintika byla na trh uvedena v 60. letech, a to benzimidazol a s ním rovněž doporučení odčervovat koně každých 8 týdnů. Další typy antihelmintik se dále objevili v 70. a 80. letech. Vzhledem k vývoji a následně masivnímu používání antiparazitik jsou již někteří paraziti imunní vůči konkrétním účinným látkám.

1) Benzimidazol

Benzimidazoly se vyznačují nízkým dávkováním a nízkou toxicitou. Aplikují se proti larvám i dospělcům velkých strongylidů, roupům a na dospělá stádia malých strongylidů. Ovšem konkrétně strongylidi jsou schopné si vůči benzimidazolu vytvořit velmi rychlou rezistenci. Tato skupina léčiv je obsažená v přípravcích jako je Panacur, Helmigal nebo Telmin.

2) Makrocyklické laktony

Jsou tvořeny fermentačními produkty hub rodu Streptomyces, které způsobí svalovou paralýzu. Jsou to nejsilnější antihelmintika, které působí i na parazity odolné benzimidazolu. Nevýhodou je jejich pomalý účinek. Mohou také způsobovat ekotoxicitu, jelikož působí i proti celé řadě hmyzu, který se vyvíjí ve výkalech a narušují tak ekosystém pastvin.

Tab. č. 1 Rozdělení makrocyklických laktonů

tabulka

3) Praziquantel

Je určený zejména proti tasemnicím. Mechanismus jeho účinku je takový, že naruší vnější vrstvu a tasemnice tak není schopna udržet tekutinovou rovnováhu těla. Dodává se pouze v kombinaci s makrocyklickými laktony v přípravcích – Equalan duo, Equamax nebo Equest pramox.


Přečtěte si také: Endoparazité u koní


Výběrem antihelmintika to nekončí!

Každému odčervení by mělo předcházet koprologické vyšetření, abychom byli schopni určit, kterého parazita je třeba eliminovat a vyhnuli se případné rezistenci. Dávkování je doporučené výrobcem a nikdy bychom neměli aplikovat dávku nižší nebo vyšší, i to je častý důvod rezistencí.

-> Správná doba odčervení

Nejlépe je odčervení provést hned na počátku pastevní sezóny a pak na jejím konci. Přesná doba nelze určit, jelikož vývojové cykly parazitů jsou ovlivněny počasím – především teplotou a množstvím srážek. Nejméně příznivé je pro parazity suché a teplé počasí. Podání antihelmintik by mělo být spojeno rovněž se sanací prostorů stáje a pravidelným odklizem výkalů z výběhu.

-> Odčervování hříbat

Hříbata jsou ohroženy parazity ihned po narození. Prvními z nich bývají škrkavky jejíž vajíčka ulpívají na stěnách boxu nebo i na vemeni matky. První odčervování hříbat je cílené právě na škrkavky a mělo by být provedeno kolem druhého měsíce věku. V dvouměsíčním intervalu se pokračuje až do 1,5 roku koně, kdy už si proti škrkavkám vytváří imunitu.


Marcela Otrubová
Zdroj foto: Bodeček a kolektiv. 2017. Endoparazité u koní: diagnostika, terapie, prevence – výukový materiál, Veterinární a farmaceutická univerzita Interní vzdělávací agentura IVA VFU Brno.