Výživa ovlivňuje vše od výkonu a temperamentu až po růst a rychlost metabolismu a kvalita kopyt není výjimkou. Než vyroste úplně nová rohovina, může to trvat až rok. To, co váš kůň dnes sežere se na jeho kopytech může projevit až za mnohem delší období. Krmná dávka vašeho koně hraje zásadní roli v kvalitě rohoviny, kterou jsou kopyta tvořena. Koně potřebují pro růst silných kopyt určité živiny ve specifických množstvích a poměrech. Avšak ani dokonalá krmná dávka sama o sobě k růstu zdravých kopyt nestačí a do hry vstupují další faktory – management tréninku, péče o kopyta, celkový zdravotní stav, genetika a klima, především úroveň vlhkosti. To vše může ovlivnit vzhled a kvalitu rohoviny a ne vždy k lepšímu. Základem je, že zdraví kopyt vyžaduje velmi holistický přístup.

Kopyto je živý orgán

Růstové kroužky ukazují, jak kopyta v průběhu času reagovala na výživu a zdraví koně. Mohou se objevit po období systémové nemoci nebo změnách ve výživě, např. po jarní pastvě bohaté na cukry. Kopyto roste pomalu, přibližně 0,8cm za měsíc od koronárního pruhu dolů a zevnitř ven. Tento pomalý růst znamená, že než se aktuální zdravotní a výživový stav začne projevovat na kopytech, uběhnou měsíce. V některých případech byly změny vidět za více než 18 měsíců, což je problém číslo jedna, kterému často čelí majitelé koní, kteří přidají nový doplněk, ale vzdají to dříve, než se výsledky projeví. Klíčové jsou trpělivost a vytrvalost.

Energie

Kůň, který spálí více kalorií, než přijme, většinu těchto kalorií využije prvotně pro životně důležité orgány a tělesné funkce a vnější struktury jako srst a kopyta jdou stranou. Klíčová je i rovnováha. Kůň, který přijímá energeticky bohatou krmnou dávku s příliš vysokým obsahem nestrukturálních sacharidů škrobu a cukru je vystaven zvýšenému riziku laminitidy. Totéž lze říci o koni s velkou nadváhou. Obezita zvyšuje šanci na rozvoj metabolických poruch podobných cukrovce u lidí, což může vést k laminitidě.

Protein

Bílkoviny patří mezi živiny, které mají na kvalitu rohoviny zásadní vliv. Je to především proto, že rohovina je složena z nerozpustného proteinu – keratinu. Stejně jako všechny proteiny je i keratin tvořen aminokyselinami , které kůň tráví a využívá k budování a udržování různých tělesných tkání.  Specifické aminokyseliny, které se přirozeně vyskytují v kopytě, pomáhají zajistit jeho správnou strukturu a funkci. Patří mezi ně cystin, arginin, leucin, lysin , prolin, serin, glycin a valin, stejně jako nižší množství methioninu, fenylalaninu a histidinu. Dobrým doporučením je jednoduše krmit krmnou dávku obsahující všech 10 esenciálních aminokyselin, protože přidáním pouze některých z nich má potenciál vyvést z rovnováhy správný poměr aminokyselin. To, co dělá některé aminokyseliny „esenciálními“, je neschopnost těla produkovat jich dostatek přirozeně. Kůň je proto musí přijímat v krmné dávce ve formě bílkovin. Bílkoviny jsou pro zdraví kopyt nezbytné, ale pozor na jejich nadměrné množství. Překrmování bílkovin je plýtvání drahými složkami a může být škodlivé v horkém počasí, protože jejich trávením se vytváří dodatečné tělesné teplo a zvyšuje se potřeba vody. To může být problematické pro vysoce výkonné koně, kteří cestují a trénují v horkých a vlhkých podmínkách, protože tito sportovci jsou již náchylní k dehydrataci a tepelnému stresu.

Tuk

Tato živina sama o sobě kvalitu kopyta nezlepšuje. Výrazně se však podílí na příjmu energie a nepřímo tak podporuje zdraví kopyt. Tuk je bezpečný a účinný zdroj energie pro většinu koní a prospívá mnoha strukturám i mimo kopyto.

Biotin

Odborníci na výživu považují vitamín B7, lépe známý jako biotin, za jediný nejdůležitější vitamín pro zdraví kopyt. Biotin obsahuje síru, která přispívá k pevnosti vazeb mezi kolagenovými vlákny v pojivových tkáních, včetně kopytní stěny. Několik starších studií ukázalo, že biotin je účinný při obnově pevnosti a pružnosti kopytní stěny se strukturálními defekty. Dobrou zprávou je, že biotin se přirozeně vyskytuje v trávě, koncentrátech, otrubách a kvasnicích, takže váš kůň pravděpodobně již dostává doporučenou dávku 15-20 miligramů/den (pro průměrného koně o hmotnosti 500kg). Vzhledem k tomu, že biotin je vitamín rozpustný ve vodě (na rozdíl od toho rozpustného v tucích), tělo jednoduše vyloučí jakýkoli přebytek, čímž se eliminuje riziko toxicity a jeho krmení je velmi bezpečné. Někteří koně však reagují na suplementaci biotinem lépe než jiní.

Důležité minerální látky

Z klíčových minerálů hraje důležitou roli při keratinizaci a udržení pevnosti kopyt zinek . Výzkum ukázal, že slabá kopyta jsou někdy spojena s nízkou hladinou zinku v krvi. Koně také potřebují vápník , aby na sebe vázali buňky v rohovině. Krmení správného poměru vápníku a fosforu je zásadou výživy koní, protože nadbytek fosforu může narušovat vstřebávání vápníku a způsobit řadu zdravotních problémů. Je to důležité při zvažování zdraví kopyt, protože nedostatek vápníku může kopytní stěnu oslabit.

Podobně jako aminokyseliny, „minerály fungují ve skupinách,“ a změna množství zkrmování jednoho nebo dvou prvků může narušit vstřebávání a využití jiných minerálů.“

Například příliš mnoho zinku ohrozí metabolismus mědi a železa. Selen pomáhá budovat silná kopyta, ale nadměrné množství ve skutečnosti zhoršuje kvalitu rohoviny, stejně jako příliš mnoho aminokyseliny methioninu. Je to všechno o nalezení rovnováhy v živinách. Vždy se ujistěte, že výživa koně je vyvážená. Nevyvážená krmná dávka může negativně ovlivnit mnoho oblastí zdraví a kondice, včetně zdraví kopyt.“

Každý kůň, ať už je podkovaný nebo bosý, má individuální potřebu v oblasti zdraví kopyt. Neexistuje žádná „ideální“ dieta, která by mohla být aplikována na každého koně, ale každý majitel by se měl pečlivě dívat na kopyto v kontextu celkového zdraví, prostředí, zátěže a krmné dávky.

 

zdroj: Feeding the Foot: Nutrition For Equine Hoof Health, dostupné z: https://thehorse.com/191783/feeding-the-foot-nutrition-of-equine-hoof-health/

foto: pixabay.com