Dnes 23. 6. 2017 se chovatelé českého strakatého skotu a jeho příznivci sešli v areálu ve Zboží u Staré Paky. Chovatelský den byl pořádán ve spolupráci Agrochovu Stará Paka, a.s. a společností Natural, spol. s.r.o.

Kompletní výsledky a fotogalerii naleznete na konci článku!

Agrochov Stará Paka chová základní stádo o 880 kusech českého strakatého plemene s užitkovostí 7 339 kg mléka. Právě proto tento den patřil našemu národnímu plemenu. Na soutěžní přehlídku se sjelo něco málo přes dvacet kusů krav. Soutěžní přehlídka probíhala ve třech základních kategoriích – prvotelky, krávy na 2. laktaci a krávy na 3. a vyšší laktaci.

Jako první se na předvadišti představily prvotelky. Velmi dobře připravená zvířata se předvedla ve dvou kolech. Do finále prvotelek byly vybrány dojnice z chovu ZD Roprachtice, Agrochov Stará Paka, ZAS Mžany a Agrocenrum Jizeran. Do úplného finále vybral rozhodčí Ing. Pavel Král krávu Majku z ZAS Mžany. Kategorie krav na 2. laktaci čítala nejmenší počet krav. Rozhodčího nejvíce okouzlila Mylka z domácího chovu, která byla otelena 9. 2. 2017. Získala si ho především větším tělesným rámcem a fungujícími končetinami. Krávy na třetí laktaci byly předvedeny ve dvou skupinách. Do finále krav na 3. a vyšší laktaci se probojovaly dojnice z chovu Agrochov Stará Paka, ZD Roprachtice, ZAS Mžany a Agrocentrum Jizeran. Nejlepší krávou na 3. a vyšší laktaci byla zvolena kráva Kristína z Agrocentra Jizeran, která je v současné době na páté laktaci a otelena byla 29. 3. 2017.

Vrcholem soutěžní přehlídky bylo samotné finále, ve kterém se představila Majka, Mylka a Kristína. Prvotně bylo vyhodnoceno nejlepší vemeno. Ocenění za nejlepší vemeno bylo předáno krávě Kristíně na páté laktaci z Agrocentra Jizeran. Jizeran se ovšem radoval hned dvakrát. Kristína vybojovala i titul šampionky soutěžní přehlídky. Pohár si Kristína zasloužila zejména za velmi kvalitní vemeno, konstituční pevnost i dobrou chodivost. Agrocentrum Jizeran si zapisuje již druhé vítězství tento rok. Poprvé bodoval v Roprachticích.

Chovatelský den byl doplněn i tematickým doprovodným programem. Pauzy vyplnila ukázka westernového sportu, který je zaměřen na jízdu na koni, kde se uplatňují zkušenosti z práce kovbojů. Po celý den panovalo příjemné počasí, které rozhodně uvítali vodiči i dojnice. Závěrem děkujeme pořadatelům za uspořádání chovatelského dne a těšíme se opět za rok!


Výsledky

Nejlepší prvotelka

MAJKA – CZ 315 371 952 – Agrocenrum Jizeran (otec: BARNUM HG-349)

Foto č. 1 Nejlepší prvotelka společně s nejlepší vodičem výstavy Jířím Tanečkem

paka-13

Nejlepší kráva na 2. laktaci

MYLKA – CZ 305 713 952 – Agrochov Stará Paka (otec: HERMELIN RAD-355)

Foto č. 2 Mylka ovládla kategorii krav na 2. laktaci

Nejlepší kráva na 3. a vyšší laktaci

KRISTÍNA – CZ 161 585 951 – Agrocenrum Jizeran (otec: VAFLIN NIC-015)

Nejlepší vemeno

KRISTÍNA – CZ 161 585 951 – Agrocenrum Jizeran (otec: VAFLIN NIC-015)

Foto č. 3 Nejlepší vemeno soutěže

paka-53

Šampionka výstavy

KRISTÍNA – CZ 161 585 951 – Agrocenrum Jizeran (otec: VAFLIN NIC-015)

Foto č. 4 Šampionka soutěžní přehlídky 

Nejlepší vodič

Jiří Taneček – ZAS Mžany a.s.

Miss sympatie

Nora – CZ 172 470 951 – ZD Roprachtice (otec: IMPOSIUM RAD-277)

Foto č. 5 Miss sympatie ze ZD Roprachtice

paka-59

Chovatelského dne se zúčastnily se následující chovy:

ZD Roprachtice

AGRO Bílá a.s.

Agrochov Stará Paka a.s.

AGROCENTRUM Jizeran a.s.

ZAS Mžany a.s.

ZEOS Lomnice a.s.

 

Lucie Rysová