31. 5. 2017 se opět po roce konal Chovatelský den v Roprachticích. Během dne proběhly dvě soutěžní přehlídky. První se týkala holštýnského skotu, druhá českého strakatého skotu.

Holštýnské plemeno

V rámci holštýnského skotu se představily dojnice z Agro Bystřice a.s. a ZD Březina. Kolekci soutěžních krav hodnotil Ing. Ladislav Vondrášek ze Svazu chovatelů holštýnského skotu. Vítězkou se stala Matylda z Agro Bystřice, která je v současné době na třetí laktaci, otelena 16. 1. 2017. Otcem je AMERY NEO-193 a matka CZ 197302 952. Dobré postavení žeber, skvělý mléčný charakter a pěkné textura vemena zajistila Bystřici pohár.

Foto č. 1 Agro Bystřice si domů přivezla pohár za šampionku výstavy

Šampionka - holštýnské plemeno.

České strakaté plemeno

Dojnice českého strakatého plemene dorazily v mnohem větším počtu než první zmíněné plemeno. Soutěžné přehlídka probíhala ve třech kategoriích – krávy na 1. laktaci (prvotelky), krávy na 2. laktaci a krávy na 3. a vyšší laktaci. Soutěžní přehlídku hodnotil Ing. Jiří Andrýsek ze Svazu chovatelů českého strakatého skotu.

Nejlepší prvotelka: ŠIMAKA – ŠCH Příchovice, otelena: 7. 10. 2016, otec: IMPOSIUM RAD-277, matka: CZ 147103 951

Foto č. 2 Příchovice se po Brně opět radovaly z prvního místa v kategorii prvotelky

Nejlepší dojnice na 2. laktaci: MILKA – Agrochov Stará Paka, otelena: 11. 3. 2017, otec: Hermelin RAD-335, matka: CZ 209519 952

Foto č. 3 Pohár pro Milku

MILKA - Agrochov Stará Paka.

Nejlepší dojnice na 3. a vyšší laktaci: Kristína – Agrocentrum Jizeran, otelena: 29. 3. 2017, otec: VAFLIN NIC-015, matka: CZ 112277 951

Šampionka výstavy: Kristína – Agrocentrum Jizeran

Foto č. 4 Pohár Agrocentru Jizeran předal předceda Svazu chovatelů českého strakatého plemene Marian Bíly

Šampionka

Dále bylo vyhodnoceno i nejlepší vemeno, Miss sympatie, Krakonošova oblíbenkyně a nejlepší vodič výstavy. Pohár za nejlepší vemeno putuje do Agrocentra Jizeran a.s. krávě Bětce na první laktaci. Titul Miss Sympatie si odváží šampionka výstavy – dojnice Kristína z Agrocentra Jizeran. Nejlepším vodičem byl zvolen Standa Vlach ze Střední zemědělské školy v Poděbradech.

Chovatelský den byl doplněn i tematickým doprovodným programem, který připravily zaměstnankyně Zemědělského družstva v Roprachticích. Nechyběl ani Krakonoš, který během dne obcházel stánky vystavovatelů a na konci dne předal pohár jeho největší oblíbenkyni – dojnici ze ZD Horal. Po celý den panovalo velmi příjemné počasí, které posezení chovatelů a příznivců chovu skotu protáhlo až do pozdějších odpoledních hodin.

Závěrem děkujeme pořadatelům za uspořádání chovatelského dne a těšíme se opět za rok!

Foto č. 5 Tematický doprovodný program

roprachtice-104

Lucie Rysová