Německo potvrdilo další případ ptačí chřipky H5N8. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Choroba se objevila u krocana z drůbeží farmy u dolnosaského města Aurich. Veškerá tamní drůbež byla vybita.

Nákazu na krůtí farmě na severu Německa potvrdilo i německé ministerstvo zemědělství. Podle rozhlasové stanice NDR se nákaza objevila na farmě v obci Dornum v okrese Aurich a muselo tam být utraceno na 10.000 krůt. Úřady okolí podniku uzavřely do karantény.

V Německu se ptačí chřipka naposledy objevila v polovině měsíce na farmě v saském městě Bad Lausick nedaleko Lipska. V únoru stejný chřipkový virus našli veterináři u ptáků v malochovu ve městě Bretzfeld v Bádensku-Württembersku na jihu Německa a v lednu u divokého ptáka ve východoněmeckém Braniborsku.

Na počátku roku se vir vyskytl také v České republice, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku.

Ptačí chřipku, která je od 19. století známá jako ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný je podtyp viru označovaný jako H5N1. U člověka byla tato chřipka poprvé diagnostikována v Hongkongu v roce 1997. Na člověka se virus přenáší jen zřídka, má pak ale vysokou smrtnost.

Zdroj: ČTK

foto: pixabay.com