V jižních Čechách loni stouplo množství chovaných prasat o 2,6 procenta na 87.918 kusů. O necelá čtyři procenta vzrostla meziročně také výroba mléka na 363,9 milionu litrů. Loni stoupla i průměrná roční dojivost krav. V zemědělských podnicích naopak klesly stavy skotu, o 4851 zvířat na 206.900 kusů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Chov prasat v kraji dlouhodobě klesá, na celorepublikové produkci se jižní Čechy podílejí necelými šesti procenty. Za posledních 20 let zde ubylo téměř 80 procent prasat, která chovají zemědělci. Loni se ale jejich počet zvýšil, meziročně zhruba o 2200 kusů na 87.918, zatímco předloni šlo o pokles o 9,1 procenta. Převažují prasata na výkrm, tvořila loni v kraji 34,2 procenta všech.

„V mírném navýšení stavů prasat se odrazil krátkodobý optimismus chovatelů, který stoprocentně loni kvůli třetinovému propadu výkupní ceny vepřového masa opadl. Pokud sečteme tento tragický cenový vývoj s nedostatečnými národními podporami a s meziročně sníženým stavem prasnic, dá se očekávat další gumování prasat z agrární mapy Jihočeského kraje,“ řekla ČTK ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Jednou z firem, která rozšířila chov, byla společnost Rhea holding. Loni na jaře zprovoznila ve Lhoticích farmu na chov prasat s kapacitou 550 prasnic, do stavby investovala 100 milionů Kč.

Stavy skotu meziročně klesly téměř o 5000 na 206.900 kusů. Jižní Čechy i tak drží s 15,4 procenta druhý nejvyšší podíl na chovu v ČR, po Vysočině. Krav, jež se na stavech skotu v kraji podílely téměř 42 procenty, ubylo o necelé dva tisíce na 88.114 kusů. Zvýšila se ale výroba mléka, loni o 3,7 procenta na 363,9 milionu litrů, vyšší byla i průměrná denní dojivost.

„Pokles stavů skotu a krav a zároveň růst výroby mléka svědčí o tom, že se zlepšuje užitkovost jihočeských dojnic a že lehce ubývá masného skotu. Důkazem profesionality jihočeských chovatelů je meziroční navýšení průměrné dojivosti na krávu o 443 litrů i nárůst počtu odchovaných telat na sto krav (90 kusů),“ komentovala Šťastná.

Mírně klesla porážka jatečného skotu. Ředitelka to přičítá nižší poptávce po hovězím mase, zejména proto, že kvůli koronavirové pandemii byly zavřené gastro provozy a školní jídelny. Roli podle ní sehrály i bariéry v globálním obchodu s masem.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com