V každém prostředí, kde se vyskytují zvířata je zejména v letních měsících i zvýšený výskyt více či méně obtěžujícího hmyzu. Kromě působení neklidu zvířat, což může ovlivnit welfare nebo užitkovost, mohou také přenášet nebezpečné nemoci. Ve stájích se nejvíce vyskytují hlavně mouchy obecné a bodalky stájové.

DSC_0236

Moucha se může objevit již v březnu. Samička naklade až 150 vajíček do hnoje nebo tlejících částí, jejichž celkový vývoj trvá cca 2 týdny, podobně jako u bodalky stájové. Ta klade vajíčka na koňský či hovězí trus v množství až 600ks. Vyhledává teplá místa a sedává zejména na stropech. Ochrana před nimi je obtížná, neboť na repelenty příliš nereagují. Mezi méně početnou populaci patří ovádi. Krev sají pouze samice, jejichž kousnutí je bolestivé a svědivé. Následná ranka může působit jako vstupní brána pro kožní infekce.

DSC_0071

DSC_0101

Preventivně ke snížení výskytu lze provádět několik opatření:

  1. Udržování čistoty
  2. Odstraňování odpadů a hnoje
  3. Vysoušení stojatých vod
  4. Opatření ve stáji – síť do oken, průhledné plastové žaluzie do dveří

DSC_0109

I přes dodržování těchto opatření je často nutné přistoupit k použití některých metod k eliminaci hmyzí populace. Na trhu je dnes spousty možností, jak se proti hmyzu účinně bránit:

  1. Mucholapky, lepové desky – patří mezi běžně používané prostředky v domácnosti, a stejně dobře je lze využít i ve stáji. Ty stájové jsou ovšem trochu jiné velikosti. Největší lze sehnat v rozměrech např. 0,4x9m.
  2. Elektrické lapače – patří mezi další ekologické řešení. Hmyz je lákán pomocí modrého nebo zeleného světla na elektrickou mřížku, která hmyz usmrtí. Pro zvýšení účinku se přidávají do lapačů hmyzí návnady. Nebezpečí hrozí při neudržování, kdy může dojít ke vznícení prachu.
  3. Insekticidní přípravky – Většinou obsahují účinnou látku k hubení hmyzu a atraktant. Zpravidla se nanášejí (postřikem či nátěrem) na místa, kde se mouchy nejčastěji vyskytují na mnoho malých plošek. Takové místo musí být čisté s co nejméně savým povrchem. Další možnosti aplikace je nanesení na pásky a zavěšení do blízkosti zvířat. Tyto přípravky účinkují prakticky okamžitě několik týdnů. Nevýhodou je, že musíme zamezit zvířatům kontakt s takto ošetřenými zdmi, aby nedošlo třeba k olízání.  Přípravky je vhodné střídat, kvůli vytvoření rezistence.
  4. Repelenty – hmyz nezabíjí, ale odpuzují. Toto lze využít např. na pastvině, případně při ježdění, kdy jsou koně díky potu pro hmyz lákavější. Repelentní účinky jsou krátkodobé a musí se nanášet velmi často.
  5. Lapač ovádů – na pastvině lze rovněž využít lapač ovádů, což je balón, nad kterým je zavěšen kornout z průhledného plastu s lapací nádobou. Mechanismus účinku spočívá v šíření tepla a pohybu balónu, tak aby si ovádi mysleli, že se jedná o zvíře.
  6. Ochrana na pastvině (pro koně) – síťové masky na hlavu chrání koně převážně před velmi dotěrnými muchničkami, proto musí být síťovina dostatečně hustá, aby se přes ni nedostali. Pokud koně trpí letní vyrážkou (alergie na hmyzí kousnutí), je vhodné tyto koně chránit speciální dekou, která neumožní hmyzu se ke zvířeti dostat.

Ing. Marcela Otrubová