Na brněnské výstaviště se po šesti letech vrací veletrh zemědělské techniky Techagro. Kvůli covidové pandemii a jejím dopadům byl v letech 2020 a 2022 zrušený. Vzhledem k tomu, že má dvouletý cyklus, se naposledy konal v roce 2018. Dnes se na veletrhu uskuteční také sněm Agrární komory ČR, na kterém budou delegáti ze všech krajů jednat o možném vývoji dalších protestních akcí. Prezident AK ČR Jan Doležal v pátek uvedl, že hrozí, že protesty budou v květnu pokračovat. Protesty se v Česku naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice vyjelo více než 1600 zemědělských strojů.

Veletrh potrvá do čtvrtka 11. dubna a součástí jsou také lesnický veletrh Silva Regina a veletrh obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví Biomasa. Trojice veletrhů obsadila převážnou část pavilonů a také řadu volných ploch.

Do Brna se sjelo vystavovat 430 firem včetně velkých výrobců a dovozců zemědělské techniky, z toho 100 ze zahraničí. Vedle výstavy techniky a technologií je součástí bohatý doprovodný program. Jedním z velkých témat, ke kterému se každý den uskuteční několik přednášek a prezentací, je chytrá farma. Precizní zemědělství je trendem, který se již řadu let a stále intenzivněji prosazuje a jeho součástí je moderní technika a technologie. Na veletrhu zájemci uvidí i možnosti využití a uslyší zkušenosti z praxe.

Dnes se uskuteční sněm Agrární komory ČR, v pondělí se za účasti některých členů vlády bude konat celý den konference s názvem Klimatická změna a zemědělství. Část programu je určena i pro širokou veřejnost. Dnes a v pondělí se uskuteční také kvalifikace Mistrovství ČR v dřevorubeckém sportu a poprvé budou soutěžit i ženy. Na jedné z volných ploch lidé uvidí i přehlídku hospodářských zvířat.

Vzhledem ke zkušenostem z letošního veletrhu Motosalon, při němž v okolí výstaviště zkolabovala doprava, apelují pořadatelé na návštěvníky, aby v co největší míře použili veřejnou dopravu. Pro ty, kteří přijedou autem, jsou připravená parkoviště jak uvnitř areálu, tak v jeho sousedství. Lidé by měli plánovat příjezd s dostatečnou časovou rezervou. Využít mohou i on-line aplikaci, na které uvidí možnosti parkování a aktuální naplněnost parkovišť. Dopravní podnik také vypraví posilové linky. Tramvajová linka P1 pojede v trase Malinovského náměstí – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Pisárky ode dneška. Tramvajová linka P2 v trase Stará osada – Hlavní nádraží – Pisárky bude jezdit od pondělí.

zdroj: ČTK

foto: redakce