Vinaři, sadaři a další, velcí i malí, pěstitelé budou moci využít nový přístroj pro pomoc s péčí o rostliny i prevenci jejich chorob. Brněnští výzkumníci připravili prototyp, který skrze nově vyvinutá čidla propojená do nízkopříkonové bezdrátové sítě (LPWAN), kontroluje teplotu a vlhkost vzduchu a srážky v dané lokalitě. Pěstitelé, kteří stav průběžně zkontrolují on-line, naplánují třeba potřebné zavlažování či jiná opatření k ochraně plodin. Mluvčí Technologické agentury ČR (TA ČR) Veronika Dostálová o projektu informovala v tiskové zprávě. TA ČR podpořila výzkum více než osmi miliony korun z programu EPSILON.

Podle agentury je výsledkem výzkumu jak prototyp kombinovaného čidla, tak i síť pro propojení jednotlivých variant čidel do jednoho komunikačního uzlu. Původně chtěli odborníci připravit čidlo pro velké vinice s tím, že sběr dat bude z více čidel, načež se data přes jeden koncentrátor přenesou sítí LPWAN na servery T-Mobile. Podle Radovana Přikryla z firmy Beta Control se však o projekt zajímalo i mnoho malých vinařů. Výzkumníci tedy přidali variantu sdruženého čidla, které předává data přes síť LPWAN Sigfox na servery k vyhodnocení. Toto řešení nakonec převážilo. Systém monitorování a sběru dat lze navázat i na systémy firem zaměřených na využití metod umělé inteligence pro analýzu dat v zemědělství a lesnictví.

Tým připravil tři základní varianty čidel. První je pro měření srážek, teploty a vlhkosti vzduchu – v podstatě jednoduchá meteostanice pro vinice či sady do velikosti 10 hektarů. Druhou variantou je čidlo pro měření srážek, které provádí jejich aktuální analýzu v lokalitě. Cílí na pozemky od 100 do 300 hektarů. Poslední je pak snímač teploty a vlhkosti. Podle TA ČR je určen pro měření v prostředí, kde mohou nastat podmínky pro vznik plísní. Čidlo se dá použít buď samostatně, u plochy do 10 hektarů, nebo prostřednictvím bezdrátově propojené sítě čidel s jedním kontaktním bodem, která pojme plochu do 100 hektarů. Čidla odesílají data v půlhodinových intervalech, napájí je baterie typu D se zhruba pětiletou výdrží.

Podle TA ČR všechna čidla přenášejí svoje data na vizualizační portál u T-Mobile, kde každý uživatel vidí jak aktuální stav teploty, relativní vlhkosti a srážek, tak jejich historii.

Na projektu spolupracují odborníci z firmy Beta Control, Vysokého učení technického v Brně a Středoevropského technologického institutu (CEITEC)

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com