Tkáňové hormony jsou hormony, které jsou vylučovány jinými orgány, než jsou endokrinní žlázy. Jsou produkovány například játry, buňkami trávicího traktu, ledvinami, srdcem nebo mozkem.

Tkáňové hormony gastrointestinálního traktu

Mezi tyto hormony patří gastrin, cholecystokinin (CCK), sekretin a ghrelin. Gastrin je produkován sliznicí žaludku a tenkého střeva a stimuluje produkci žaludeční šťávy a zvyšuje motilitu svaloviny střev. Cholecystokinin je tvořen buňkami sliznice tenkého střeva a vyvolává kontrakci žlučníku a vylučování pankreatické šťávy. Sekretin je produkován sliznicí tenkého střeva a zvyšuje sekreci pankreatické šťávy. Ghrelin je tvořen v žaludeční sliznici, reguluje vylučování růstového hormonu a má vliv na metabolismus a je studován v souvislosti s regulací tělesné hmotnosti.

Hormony produkované tukovou tkání

Mezi významné hormony tukové tkáně patří leptin a adiponektin. Leptin je protein, který působí v hypotalamu na centrum sytosti. Snižuje příjem potravy, potencuje účinky inzulinu, snižuje ukládání tuků a působí také protizánětlivě. Adiponektin zvyšuje citlivost k inzulinu, zvyšuje oxidaci mastných kyselin ve svalech a játrech a má protizánětlivé účinky. Je studována jeho role v inzulinové rezistenci.

Tkáňové hormony produkovány mozkem

Řadíme sem hormony produkované epifýzou (nadvěsek mozkový, šišinka) a neurosteroidy. Epifýza tvoří melatonin, který se vykazuje cirkadiánními rytmy s nejvyšší aktivitou v noci. Působí jako signál, který „informuje“ organismus o trvání délky dne, funguje také jako antioxidant a podílí se na modulaci imunitního systému. Neurosteroidy jsou tvořeny z cholesterolu především v oligodendrocytech (podpůrné nervové buňky) a nejznámějším zástupcem je allopregnanolon, který má analgetické až hypnotické účinky, také byly zaznamenány anxiolytické (proti úzkosti) a antikonvulzivní (proti křečím) účinky. Jiné neurosteroidy mohou působit přesně opačně.