Státní veterinární správa (SVS) od středy rozšíří ochranné pásmo kolem katarální horečky ovcí na celou ČR. V sedmi krajích je k dnešnímu dni 67 ohnisek nákazy, za týden jich přibylo devět. Vyplývá to z informací, které dnes ČTK poskytla SVS. Od středy budou platit také nová celostátní opatření. Očkování je podle SVS nadále dobrovolné a hradí ho chovatel. Negativní vliv může mít rozšíření pásma zejména na obchodování se zvířaty, sdělili ČTK zástupci oboru.

Ohniska jsou podle SVS v Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském, Libereckém, Jihočeském a Středočeském kraji a na Vysočině. V ohniscích se nachází téměř 9000 zvířat.

„SVS doporučuje chovatelům skotu a ovcí vakcinaci zvířat proti katarální horečce ovcí jako prevenci proti zavlečení nákazy do chovů těchto zvířat. Zejména u ovcí může infekce způsobit úhyny zvířat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. V ČR je podle SVS registrována vakcína BioBos BTV 3 injekční suspenze.

Rozšíření pásma bude mít negativní dopad zejména na zahraniční obchod se zástavovým skotem, řekl ČTK agrární analytik Petr Havel. „To určitě zhorší ekonomiku chovatelů skotu v ČR a zároveň to může vést k tomu, že na území ČR se bude hromadit surovina hovězího masa. Je to nedobrá zpráva zvláště za situace, kdy se očekává, že ta opatření budou trvalejšího charakteru,“ uvedl. Pozitivní dopad ale podle něj situace může mít na spotřebitele, jelikož hromaděním na trhu hovězí maso zlevní. Doplnil, že ovce a kozy se na zahraničním obchodu ČR nepodílí tolik jako skot.

Rozšíření pásma podle místopředsedy Zemědělského svazu Jaroslava Vaňouse pomůže snížit riziko nákazy, chovatelům ale přinese dodatečné náklady na ošetření a zpozdí vývoz. „Zvířata určená k přesunu do zahraničí musí být preventivně ošetřena insekticidy a podrobena krevním testům. Tato opatření způsobí minimálně dvoutýdenní zpoždění a přinesou dodatečné náklady, jejichž konkrétní výše zatím není známá,“ uvedl.

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ČTK řekl, že chovatelé mohou zažádat o proplacení těch nákladů, které vzniknou kvůli mimořádným opatřením. Například očkování ale povinné není, a proto si ho chovatelé musí hradit sami, uvedl.

Z opatření vyplývá, že naočkovat zvířata může jen soukromý veterinární lékař schválený krajskou veterinární správou. V den očkování musí být zvířata zdravá. Při přemístění těchto zvířat do jiných chovů musí být příjemce o očkování písemně informován. U mláďat od očkovaných samic mají chovatelé povinnost vést evidenci, a to po 90 dnů od narození. Zároveň je musí označit. Při porušení mimořádných opatření hrozí fyzické osobě pokuta až 100.000 korun a právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě až dva miliony korun.

Rozšířením pásma na celé území ČR v EU ztratila status země prosté katarální horečky ovcí. Přemístění zvířat do členských států se bude řídit platnou evropskou legislativou. V ČR bude omezené jen přemístění z ohnisek, a to na základě pravidel vydaných příslušnou krajskou veterinární správou, sdělila SVS.

S chladnějším počasím by se podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala měl snížit výskyt tiplíků, tedy krevsajícího hmyzu, který katarální horečku ovcí přenáší. „Je pravdou, že zavedená opatření mohou způsobit chovatelům velké problémy, a v případě dalšího šíření mohou mít vážné dopady na obchodování. Současně je třeba říct, že nemoc není tolik nebezpečná pro skot a v Evropě je dnes už takřka endemická,“ doplnil.

Onemocnění, které menšinově postihuje také kozy a skot, se do Česka vrátilo na začátku září po 15 letech. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy, skot většinou nemá klinické příznaky. Na člověka onemocnění není přenosné. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve zdůraznil, že se zvířata nemusí plošně utrácet.

Chovatelé očekávají, že stavy hospodářských zvířat budou v Česku dále klesat. Chov se pro většinu z nich nevyplácí, což způsobuje, že zemědělci upouští od živočišné výroby, vyplynulo už dříve z odpovědí svazů a odborníků, které ČTK oslovila. Podle Českého statistického úřadu poklesl počet farmářů, kteří se zabývají pouze živočišnou výrobou, z 913 podniků v roce 2000 na 445 v loňském roce.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com