Charakteristika onemocnění

Slintavka a kulhavka (SLAK, angl. Foot-and-mouth disease, FMD) je vysoce nakažlivé virové onemocnění postihující především sudokopytníky, tedy skot, prasata, ovce, kozy a volně žijící přežvýkavce. Je charakterizována horečkou, tvorbou puchýřů (vezikul) na sliznicích dutiny ústní, vemeni, končetinách a v meziprstí, což vede k výrazné kulhavosti. SLAK patří mezi tzv. seznamové nákazy dle legislativy EU i české legislativy, s vysokým dopadem na ekonomiku a obchod.

Původce

Původcem onemocnění je virus slintavky a kulhavky (FMDV) z rodu Aphthovirus, čeledi Picornaviridae. Existuje sedm sérotypů: O, A, C, SAT 1, SAT 2, SAT 3 a Asia 1. Mezi jednotlivými sérotypy neexistuje zkřížená imunita, což komplikuje kontrolu šíření a vakcinaci. Virus je velmi variabilní a odolný v prostředí, zejména v chladném a vlhkém prostředí.

Epidemiologie

SLAK se vyskytuje celosvětově, s výjimkou některých států, které jsou považovány za oficiálně prosté (např. Česká republika, většina EU, Austrálie, Nový Zéland, USA). Přenos viru je velmi efektivní, a to přímým kontaktem, aerogenně na kratší vzdálenost, kontaminovaným krmivem, vodou, nástroji, oblečením, dopravními prostředky i prostřednictvím masa a mléka. Zvláště prasata mohou produkovat velké množství viru aerosolem. Inkubační doba je obvykle 2–14 dnů.

Patogeneze

Virus vstupuje do organismu zejména sliznicemi horních cest dýchacích nebo trávicího traktu. Následně dochází k primární replikaci v místě vstupu a viremii. Virus se šíří do epitelových tkání, kde vyvolává tvorbu vezikul (puchýřů). Tyto puchýře po prasknutí zanechávají bolestivé eroze a způsobují potíže při příjmu potravy a pohybu. U skotu dochází i k dočasnému poklesu mléčné produkce, u prasat a skotu může být kulhání tak výrazné, že si zvířata lehnou a odmítají se pohybovat.

Klinické příznaky

Příznaky závisí na druhu zvířete, věku a sérotypu viru:

  • Skot: horečka, slinění, tvorba puchýřů na sliznici dutiny ústní, vemeni a na korunkách paznehtů, kulhání, pokles mléčné užitkovosti.
  • Prasata: těžká kulhavost, puchýře na chodidlech, v meziprstí, méně často v dutině ústní. Prasata bývají silným zdrojem viru.
  • Ovce a kozy: většinou mírnější průběh, často jen kulhání, méně nápadné puchýře. Mohou být však významným skrytým přenašečem.
  • Mláďata: u telat může být smrtelná forma způsobená myokarditidou bez typických vezikulárních lézí.

Diagnostika

Diagnostika SLAK je založena na kombinaci klinického vyšetření a laboratorního potvrzení. Mezi metody patří:

  • detekce virové RNA (RT-PCR),
  • izolace viru,
  • ELISA pro detekci antigenů a protilátek,
  • sérotypizace viru.

Vzhledem k podobnosti klinických příznaků s jinými vezikulárními chorobami (vezikulární stomatitida, vezikulární nemoc prasat) je laboratorní potvrzení nezbytné.

Terapie

Neexistuje specifická léčba. Terapie je symptomatická a zahrnuje zmírnění bolesti, dezinfekci lézí a podpůrnou péči. U zvířat v endemických oblastech se často přistupuje k vakcinaci, avšak v zemích prostých SLAK se vakcinace neprovádí, protože by mohla ovlivnit status „SLAK-free“ dle OIE.

Prevence

V zemích prostých onemocnění (včetně ČR) je prevence postavena na:

  • přísné veterinární kontrole a biosekuritě,
  • dozoru nad importem zvířat a živočišných produktů,
  • okamžité hlášení a eradikaci výskytu (tzv. stamping-out policy).

V rizikových oblastech se využívá vakcinace s ohledem na cirkulující sérotypy.

Legislativa v České republice

V Česku je SLAK považována za nebezpečnou nákazu podle vyhlášky č. 299/2003 Sb., kterou se provádí zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči (tzv. veterinární zákon).

Při podezření na výskyt SLAK se uplatňují následující kroky:

  1. Okamžité hlášení veterinární správě.
  2. Izolace a vyšetření podezřelých zvířat.
  3. Nařízení mimořádných veterinárních opatření.
  4. Případná depopulace zvířat, dekontaminace a zákaz přesunů.
  5. V případě potvrzení výskytu by byla aktivována pohotovostní opatření SZIF a Evropské komise.

Česká republika má aktuálně status země prosté slintavky a kulhavky bez vakcinace, což je důležité pro mezinárodní obchod se zvířaty a živočišnými produkty.