V belgickém Battice se od 31. srpna do 4.září 2022 konala škola mladých chovatelů, které se zúčastnil i Junior team holštýnského skotu ve složení Jana Knoblochová, Michaela Plotová, Kačka Cihlářová, Martin Hřebec, Vráťa Kříž a Radek Cihlář, kteří se utkali s více než stovkou dalších účastníků  ze 17-ti zemích světa v soutěži mladých chovatelů, které předcházela třídenní škola. .

A jaké pocity na ně čekali a jak si vedli, krásně sepsala Kačka Cihlářová v následujícím příspěvku:

V minulém týdnu jsme se s partou mladých milovníků krav vydali do Belgie na celosvětově proslulou YBS – Young Breeders School v Battice.
My (Kačka a Radek) jsme se akce účastnili už podruhé a do týmu české reprezentace se k nám přidali ještě Michaela Plotová, Vratislav Kříž, Jana Knoblochová a Martin Hřebec. Celkově se akce účastnilo 22 týmů ze 17 zemí celého světa. Celou školou nás prováděla parta profesionálů z Kanady, Španělska, Itálie, Německa, Holandska, Švýcarska a Francie, kteří věnovali spoustu času, aby nám pomohli zlepšovat naše stávající schopnosti na novou úroveň.

Cílem školy mladých chovatelů bylo během pěti dnů perfektně reprezentovat sebe i svou zemi, zodpovědně se starat o zvířata, naučit je výstavní chůzi a seznámit je s chováním v předvadišti, připravit je a ostříhat na výstavu. Navíc se týmy starají o mytí jalovic, krmení, bedding a reprezentaci svého místa.

Během celého týdne jsme podstoupili několik workshopů na téma mytí, krmení, stříhání, showmanshipu, judgingu, fittingu a genetiky. Všechny workshopy byly vedeny profesionály ve svém oboru a během jednoho nám dokonce přednášel majitel jedné z nejlepších farem na světě Marc Comtois z Comestar Holstein. Seznámení s ním pro nás bylo velkou inspirací a odlišným pohledem.

Během týdne jsme se účastnili 4 soutěží, kde jsme konkurovali 132 nejlepším mladým chovatelům z celého světa. První proběhla soutěž v judgingu jalovic, kde celý tým dostal téměř plný počet bodů a nejlépe se umístili Kačka a Radek s 29,7/30bodů. Velmi dobře jsme si vedli i v judgingu krav, kde Kačka, Radek a Martin dosáhli na 71,6/ 75bodů. Judgingu předcházel i teoretický test, kde se nejlépe umístila Míša s 10,5/20body. Třetí soutěží byla soutěž ve stříhání jalovic, kde jsme bohužel proti ostatním týmům stále slabší konkurencí a nejlépe se umístil Vráťa se skvěle ostříhanou jalovicí. Nakonec se konala soutěz v showmanshipu, kde se nejlépe umístila Kačka se 170/200 bodů a obsadila 4.místo ve své kategorii. Radek navíc dostal bonusové body za showmanship a Kačka dostala bonus za ústní prezentaci judgingu.

Celkové pořadí:
1. Kateřina Cihlářová – 48.místo
2. Vratislav Kříž – 70.místo
3. Radek Cihlář – 78.místo
4. Martin Hřebec – 109.místo
5. Jana Knoblochová – 114.místo
6. Michaela Plotová – 121. místo

Účastnit se takto prestižní akce a vidět, že se posunujeme jako tým i jako jednotlivci je pro nás velkou radostí. Letošní tým byl sám o sobě skvěle koordinovaný a odváděl skvělou práci. I přesto, že do top 20 lidí máme ještě celkem daleko, byl letos náš tým nerozeznatelný od ostatních zkušenějších týmů. Odvedli jsme velký kus práce ve všech disciplínách, nemáme se za co stydět a můžeme na sebe být pyšní.

Fotografie a více informací naleznete na FB stránce Junior teamu: https://www.facebook.com/holsteinjuniorteam.cz

zdroj: https://www.holstein.cz/cz/clanky/vystavy-a-seminare/331-skola-mladych-chovatelu-battice

Foto: FB Holstein Junior Team CZ