Od 26. 2. do 2. 3. 2017 proběhla v Paříži mezinárodní zemědělská výstava SIMA. Výstava probíhá jednou za dva roky a na rozdíl od SIA výstavy, která probíhá v samotném centru Paříže, je tato výstava soustředěna na okraj města. Výstava je soustředěna do 7 hal, které tvoří tvar vějíře, a tak je umožněna snadná orientace. Letos výstava přivítala 1770 firem ze 42 zemí.

Největší plochu výstavy pokrývala zemědělská a lesnická technika. Nechyběly známé značky jako Case, JSB, Valtra, Fend, Massey Ferguson, New Holland, Horsc, Pottinge nebo Challenger, který tento rok slaví 30 let na trhu. Jednotlivé stroje si můžete prohlédnout ve fotoreportáži. Velkou expozici měla i značka Ropa, vzhledem k tomu, že Francie patří k cukrovarnickým velmocím v EU. K vidění byly sklízeče cukrovky Tiger a Panther.

Opomenuta nebyla ani technika pro živočišnou výrobu. Prezentovány byly dojící roboty, ohrady, krmné vozy, kartáče, shrnovací lopaty nebo třeba i aktivní podlahy Magellan, o kterých jsme již publikovali článek. Značnou expozici měla i firma Trioliet, která vystavila jak samotný krmný robot, tak i kuchyni, ve které se míchá krmivo. Oboje můžete vidět na fotkách.

V rámci živočišné výroby se představilo hned několik plemen. Pro české zemědělství a chovatelé masného skotu bylo nejpodstatnější masné plemeno Limousine, kde se představili chovatelé z ČR.

Plemeno Limousine prezentovaly následující farmy:

  • Farma Kaliště – České Libchavy – Josef Papáček
  • Farma Kateřina – Hora sv. Kateřiny – Adolf Loos
  • Todně – Františwk Farka

Limousine show probíhala předposlední den výstavy. Hlavním rozhodčím byl Richard Bartke, který se na poli plemene Limousine pohybuje více jak 30 let. V rámci české reprezentace se představili dva býci a jedna jalovička. Jalovička bohužel v silné konkurenci neuspěla, což rozhodně nezkazilo náladu nikomu v obecenstvu, jelikož všichni fanoušci ČR dokázali náležitě ocenit účast. Druhý na řadu přišel býk Borec z Kaliště. Po delším rozhodování ho rozhodčí poslal na krásné třetí místo. Poslední z české delegace se představil býk Bláha z farmy Kateřiny, který pro Českou republiku urval druhý bronz. Všichni fanoušci si Limousine show náležitě užili, nechyběly ani české vlajky, což si můžete prohlédnout ve fotoreportáži.

Lucie Rysová