Letošní ročník mezinárodního veletrhu ANIMAL TECH společně s Národní výstavou hospodářských zvířat, který se  konal od 12. do 15. května na brněnském výstavišti patřil mezi největší odborný veletrh ve Střední Evropě a přilákal téměř 40 tisíc návštěvníků.. Na necelých 18 tisících čtverečných metrech mohli návštěvníci shlédnout přes 200 vystavovatelů a více než 900 hospodářských zvířat. Součástí veletrhu byl i bohatý konferenční a vzdělávací program.

ANIMAL TECH

Pavilon P patřil expozicím souvisejícími s technologiemi pro živočišnou výrobu. Návštěvníci zde mohli shlédnout novinky z oblasti výživy zvířat, veterinární  a reprodukční techniky, technologie pro chov, dojící a zemědělskou techniku. Vystavované novinky nabídly možnosti zlepšení ekonomiky chovu, produktivity a prostředí hospodářských zvířat. Celková plocha expozice veletrhu Animal Tech obsadila 9 tisíc m².

Velkému zájmu návštěvníků se těšila i hydraulická paznehtářská klec

U mnohých krmivářských firem bylo možné zakoupit kvalitní preparáty a krmiva jak pro výživu velkých přežvýkavců, tak i koní nebo drůbeže. Stavební firmy představily stavby pro skot, prasata a drůbež, silážní žlaby, sklady obilí nebo víceúčelové sklady. Své zastoupení tu měly i firmy nabízející vybavení pro pastevní odchovy zvířat nebo firmy zabývající se transportem zvířat a komodit.

Mezi jednotlivými pavilony byla v hojném počtu představena zemědělská technika.

V pavilonu G1 návštěvníci našli širokou expozici zaměřenou na myslivost spojenou s přehlídkou trofejí nebo výstavou shozů jeleního paroží. V prodejních expozicích bylo možné zakoupit potřeby pro myslivost a pobyt v přírodě, zbraně, střelivo nebo oblečení. Souběžně s myslivostí mohli návštěvníci navštívit i včelařskou výstavu a prodejní přehlídku regionálních potravin.

Odborný doprovodný program

Součástí veletrhu byl i XXVII. sněm Agrární komory ČR za účasti premiéra Andreje Babiše, ministrině financí Aleny Schillerové, ministra zemědělství Miroslava Tomana a dalších předních osobností. Své zasedání zde měla i např. komoditní rada pro mléko nebo myslivecká komise.  Nové přístupy k problematice zdraví zvířat bylo stěžejním tématem 9. středoevropského veterinárního kongresu, který se konal v pavilonu P s účastí 150 veterinárních lékařů.

Národní výstava hospodářských zvířat

Na národní výstavě hospodářských zvířat bylo k vidění přes 900 kusů skotu, koní, ovcí, koz a prasat a zastoupená zde byla všechna naše národní plemena. Nejpočetnější skupinou byla masná plemena skotu a to v počtu 22 plemen zastoupených 334 ks. Dojná plemena byla zastoupena v počtu 221 a z toho bylo 87 kusů holštýnského skotu. V rámci národní výstavy se konalo hned několik šampionátů a soutěžních přehlídek a diváci rovněž rozhodovali o nejkrásnější krávě výstavy. V kategorii masných plemen se titulem Miss sympatie může pyšnit kráva plemene charolais – Bledulka z Meziboří z farmy Hatlákových. Z dojných plemen pak nejvíce hlasů dostala Atchafalaya z VOD se sídlem v Kámeně reprezentující český strakatý skot. Výstava a jednotlivé šampionáty byly na velmi vysoké odborné úrovni a o nejlepších zvířatech rozhodovali rozhodčí z USA, Kanady, Nizozemí, Belgie a Francie.

Ovcím, kozám a prasatům patřil pavilon F, k vidění byly jak tradiční plemena, tak i ta méně početná

Pro milovníky koní byl po celou dobu výstavy připraven bohatý doprovodný program, jehož součástí byly i chovatelské přehlídky.

Národní výstava masného skotu

Výstava masného skotu v číslech:
  • 334 zvířat masných plemen
  • 22 masných plemen
  • 11 soutěžních přehlídek
  • 6 zahraničních rozhodčích
  • 88 chovatelů
  • 47 mladých chovatelů v Junior teamu
Přehled šampionů masných plemen:

Aberdenn angus – CÉZAR RED TEGRO – Tegro s.r.o., Těšenov

Belgické modrobílé – ANABELA MOF ET  – Soukoupová Martina, Rožďalovice

Charolais – BLEDULKA Z MEZIBOŘÍ – Hatlák V., Meziboří

Hereford – SKOVBY HANIBAL – Machač Jan, Chřibská

Limousine – RADUŠKA ZE SV. KATEŘINY – Loos Adolf, Hora Svaté Kateřiny

Masný simentál – DOKTORKA ZE SV. KATEŘINY – Reinold Manfred, Stará Červená voda

Blonde d¢Aquitaine – ADAM Z ČAPÍHO HNÍZDA – Fidler Božeděch, Škarez

Aubrack – ANNABELLE LA –  Střední škola zemědělská a veterinární, Lanškroun

Parthenaise – GEGE – Montážní obchodní firma s.r.o., B. Mlýn

Soutěžní přehlídka českého strakatého skotu

Vítězkou výstavy se stala známá Atchafalaya reprezentující VOD se sídlem v Kámeně, která zároveň vyhrála i cenu za nejlepší vemeno a stala se vítězkou mezi dojnicemi na druhé a další laktaci.

Foto č. Vítězka výstavy Atchafalaya (foto: Svaz chovatelů českého strakatého skotu)

Podrobné výsledky naleznete ZDE:

Národní holštýnský šampionát

Vítězkou výstavy a národní šampionkou holštýnského plemene se stala PODEBRADY DÁŠA (NEO-332 ABUNDANCE), kráva na 3. laktaci ze školního statku Poděbrady. Výstavu rozhodoval německý mezinárodní rozhodčí Martin Biederbick

Podrobné výsledky naleznete ZDE

Příští ročník veletrhu ANIMAL TECH, Národní výstavy hospodářských zvířat a Národní výstavy myslivosti se uskuteční v termínu 25.-28. dubna 2021.

Text a foto: Marcela Otrubová

Zdroj:

https://www.cestr.cz

https://www.holstein.cz

https://www.cschms.cz