Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyzvaly zemědělce, aby ve čtvrtek na protest proti změnám v nastavení dotací vyjeli se svou technikou na silnice v Česku. Změny v dotační politice podle organizací nespravedlivě zvýhodnily malé zemědělce. Znovu varovaly před tím, že změny mohou vést k vyšším cenám potravin, snížení pestrosti krajiny, soudním sporům a arbitrážím. Zástupci Agrární komory a Zemědělského svazu to dnes uvedli na společné tiskové konferenci.

Agrární komora sdružující hlavně větší zemědělské podniky svolala protest proti návrhu ministerstva zemědělství na vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 už minulý týden. Před úřadem vlády se v úterý sešlo několik tisíc lidí. Resort vedený ministrem Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) po jednání vládní koaliční rady návrh upravil. Přímé platby zemědělcům tak už nemají mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesnout má maximální výše investiční dotace. Nekula opakovaně uvedl, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělských podniků.

Prezident Zemědělského svazu Martin Pýcha dnes řekl, že svazu nejvíce vadí to, že se dozvídají pouze obrysy a kusé informace. Varoval před tím, že se případnou změnou zemědělské politiky výrazně sníží kvalita potravin. Uvedl, že chovatelům prasat, kteří s ním jsou v kontaktu, nedoporučuje setrvávat v podnikání, jelikož se jim finančně nebude vyplácet.

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal označil spor o změnu dotační politiky jako spor nikoliv mezi malými a velkými zemědělci, ale zemědělci, kteří se zemědělstvím živí, a zemědělci podle Doležala neproduktivními a deklaratorními. Viceprezident Agrární komory ČR Martin Ludvík varoval, že kvůli zvýšení cen vzroste dovoz potravin z Polska. Uvedl, že některé polské zpravodajské servery v lednu informovaly o výsledcích zkoumání kvality potravin tamním Nejvyšším kontrolním úřadem, které je ukázalo jako nejhorší v EU.

Část zemědělců dnes ČTK potvrdila, že se čtvrteční protestní akce zúčastní. Na Vysočině se k ní hodlají přidat zemědělské podniky ve všech pěti okresech. Na silnice vyjedou s desítkami traktorů, nákladními auty nebo cisternami. Přesné trasy jim agrární komora neurčovala, uvedl ředitel krajské agrární komory Karel Coufal.

Zemědělci o sobě dají vědět také v Olomouci. „Vyjedeme ze Senice na Hané a kolem poledne chceme být v Olomouci. Přesnou trasu ještě domlouváme,“ sdělil předseda ZD Senice na Hané Jaroslav Navrátil. Kolem čtvrtečního poledne budou zemědělci s traktory a transparenty protestovat rovněž v ulicích Přerova, řekl ČTK předseda Zemědělského družstva Kokory Vladimír Lichovnovský.

Protestní jízdy jsou na čtvrtek plánované také na několika trasách ve všech čtyřech okresech Zlínského kraje. Podle odhadů by tam na silnice mělo vyjet několik desítek traktorů. V Pardubickém kraji chtějí zemědělci své přesné plány oznámit ve čtvrtek ráno. Podle zjištění ČTK budou kolem poledne jezdit s technikou v okolí krajského města.

Naproti tomu v Karlovarském kraji je už jisté, že zemědělci vyrazí na protestní jízdu z Klesti na Chebsku a pojedou do Pomezí nad Ohří a zpět. ČTK to řekl předseda představenstva krajské agrární komory Pavel Brandl.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com