Používání post- dipu po dojení není žádnou novinkou a první pokusy proběhly již v roce 1916 ve snaze omezit šíření Streptococcus agalactiae, kdy byl požitý zředěný roztok borovicového oleje. Tento způsob nebyl příliš účinný, a proto zájem o tuto metodu opadl až do 50.let 20.století, kdy se ukázalo že desinfekce struků po dojení výrazně snižuje stafylokokovou populaci na strukových násadcích. Desinfekce struků se považuje za nejvýznamnější krok v mléčném průmyslu, který snižuje výskyt nových mastitid.

Dobře provedená desinfekce struků po dojení snižuje počet nových infekcí až o 50%.

Desinfekce není všechno

Desinfekční účinek post-dipu zamezuje bakteriím bezprostředně po dojení v  kolonizaci strukového kanálku, který zůstává ještě nějaký čas otevřený. Neméně důležitým faktorem je i stav pokožky struku. Hladké, neporušené struky, které mají méně trhlin a štěrbin, brání bakteriím ve vniku do struku a hladší povrch kůže struku ulehčuje následně dojení. Proto by měl post-dip podporovat i vláčnost pokožky struku.

Kondice struků ovlivňuje celkové zdraví mléčné žlázy

 

 

Skrytá hrozba v podobě Streptococcus uberis

Streptococcus uberis je častým patogenem, který se v mléčných stádech vyskytuje. Je saprofytem a epifytem kůže, rekta a vagíny skotu. Nepovažuje se sice za obligátního patogena mléčné žlázy, ale zánětlivé procesy vyvolává. Tyto záněty mohou být v různé šíři, ale důležité je, že mají subklinický průběh. Problém nastane, pokud je ve vemeni delší čas a dostane se až do mléčných alveol, kde se stává pro imunitní systém organismu neviditelným. Pokud je ve vemeni déle než půl roku, je jeho léčba téměř nemožná, protože antibiotika nejsou schopná se do mléčných alveol dostat. Dlouhodobě přežívá ve stájovém prostředí včetně výkalů a tím se významně blíží enterokokům.

FaSy Ocean Blue Dip Set

Vysoce účinný dvousložkový dezinfekční prostředek na struky určený pro boj se S. Uberis

FaSy Ocean Blue Tip je post-dip se silným dezinfekčním účinkem. Vytváří dokonalý ochranný film na pokožce struku a kapkovou bariérou chrání i strukový kanálek. Pokožku hydratuje a vyživuje a tím podporuje její přirozenou obranyschopnost. Obranyschopnost pokožky a celkový zdravotní stav struku je nesmírně důležitý pro prevenci vzniku mastitid, jejichž původcem je S. Uberis.

KONTAKT:

web: www.farmsystem.cz

e-mail: OFFICE@FARMSYSTEM.CZ

telefon: +420 702 121 787