Charakteristika plemene

Mléčné plemeno vyšlechtěné v 19. století křížením místních anglických koz s orientálními svislouchými plemeny (Chitral Jamnapari a Zaridi). Plemenná kniha byla založena v Anglii v roce 1890. Plemeno je velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima. Živá hmotnost kozlů v dospělosti je 90-110 kg, koz 60-80 kg. Kohoutková výška je u koz 80-90 cm, u kozlů 90-110 cm.

Hlava – výrazně klabonosá, krátká, vzdálenost od lícní kosti k nejvyššímu bodu hlavy je stejná jako vzdálenost od mulce k čelistnímu kloubu. Zuby se dotýkají dásně horní čelisti. Mírný předkus by však neměl být penalizován za předpokladu, že zuby samotné nejsou vidět. Předkus a podkus (tolerance 0,5 cm) je vyřazovací vada. V případě rohatých koz by měly být rohy nasazeny široce od sebe, měly by směřovat dozadu a nevybočovat ven.

Oči – střední velikosti, šikmo a široce posazené, mandlový tvar dodává hrdý výraz;

Uši – dlouhé, svislé, nízko nasazené, široké a otevřené. Pokud jsou přiloženy k mulci, jejich délka by jej měla přesahovat. Deformace uší se považuje za hrubou až vyřazovací vadu;

Krk – dlouhý a štíhlý, bez přívěsků;

Trup a končetiny – šíje posazená vysoko, plece výrazné, jemně utvářené, plynule přecházející do zbytku těla. Hrudník široký. Hřbet rovný a dlouhý, kříž má být mírně vyšší než kohoutek za předpokladu, že páteř není zakřivená. Přední končetiny rovné s výrazně přímým postojem, měly by být delší než je hloubka hrudníku. Zadní končetiny rovné. Spěnky jsou rovné a přímé.

Srst – krátká a jemná bez dlouhých chlupů. Barva bílá, smetanová, světle hnědá, kaštanová, černá, případně i strakatá. K barvě a kresbě není při hodnocení exteriéru přihlíženo.

Vemeno – prostorné, kulaté se širokou základnou, jemné. Poloviny výrazně neodděleny. Struky dlouhé, symetrické, dostatečně daleko od sebe umístěné. Pastruky jsou nepřípustné.

Varlata – dvě velká, souměrná s úměrně tvarovaným žlábkem na vrcholu šourku.

Chovný cíl

Plemeno se vyznačuje vysokou plodností a vynikající mléčnou užitkovostí. Plodnost se pohybuje v rozmezí 200-220 %, odchov by měl dosahovat 180 %. Kozy vyprodukují v průměru 900 – 1100 kg mléka při vysoké tučnosti 4,7 % (v rozmezí 3,7-5,7 %) a obsahu bílkoviny 3,9 % (v rozpětí 3,7-4,4 %). Populace anglonubijských koz bude šlechtěna prioritně na mléčnou užitkovost (množství mléka a mléčné složky – bílkovinu, tuk), plodnost, mateřské vlastnosti, ranost, zdraví, dlouhověkost.

Plodnost na okozlenou kozu v % Odchov kůzlat v % Produkce mléka za laktaci v kg Věk v měsících pro zařazení do plemenitby Živá hmotnost v kg při zařazení do plemenitby
100 kozli kozy kozli kozy
200 180 7-8 9-12 50 45

 

Zdroj: Šlechtitelský program plemene Koza anglonubijská  (AN)

Foto: Archiv SCHOK z.s.