Lepší úrodu zeleniny než loni očekává letos navzdory chladnému a deštivému jaru farmář Ladislav Kašpar, který na polích u Těšetic-Vojnic nedaleko Olomouce opět uspořádá samosběr mrkve, cibule, zelí či červené řepy. Letos nabídku pěstované zeleniny rozšířil o cukety, salátové okurky, rajčata, lilek a melouny. Zelenina má asi dva týdny zpoždění, ale při nynějším počasí skluz za dva týdny dožene. Lidé si podle něj budou moci přijít na pole u Vojnic sklidit zeleninu ve druhé polovině srpna. Loni jich dorazily tisíce.

„Chladné jaro nám nějaké velké škody nezpůsobilo. Zelenina má zatím zhruba deset až 14 dní zpoždění, hlavně ta teplomilná, jako jsou cukety či melouny. Když ale nynější počasí vydrží, tak za dva týdny se skluz dožene,“ řekl ČTK Kašpar. Farmář zeleninu pěstuje na 25 hektarech, ze kterých loni bylo sklizeno 150 tun zeleniny.

Letos Kašpar očekává vyšší sklizeň zeleniny, ceny neplánuje výrazně měnit. „Nevidím k tomu důvodu. Oproti loňsku jsou porosty mnohem lepší. Loni bylo nejdříve sucho a poté zase moc mokro, takže se obtížně prováděla ochrana rostlin, “ uvedl Kašpar. Letos byl dosavadní průběh jara pro pěstitele zeleniny přívětivější. „Až na to chladno, ale už je krásně a srovná se to. Například melouny se za čtyři dny velmi spravily. Je to opravu velký rozdíl,“ podotkl Kašpar.

Právě melouny se podle Kašpara loni staly velkým hitem a na polích u Vojnic nyní zabírají plochu 1,5 hektaru. „Všichni se na ně loni vrhli. Nemůžu samozřejmě konkurovat například melounům z Maďarska, protože budu rád, když budu mít třetinový výnos. Je to ale obrovský magnet,“ řekl Kašpar.

Samosběr zeleniny se farmář Kašpar předloni rozhodl zavést kvůli nedostatku brigádníků i nízkým výkupním cenám, které pěstitelům zeleniny nabízejí velkoobchody. Kašpar upozornil na to, že v posledních letech klesá podíl pěstitelů na konečné prodejní ceně zeleniny v obchodech, ze které si značnou část ukrajují obchodní řetězce.

Pro čerstvou zeleninu si loni na pole u Vojnic přijely tisíce lidí. Kašpara překvapila skladba zákazníků, kteří neváhali obléknout pracovní oděv a vyrazit do pole sklízet zeleninu pro vlastní spotřebu. Původně počítal, že na pole dorazí spíše starší lidé. Zeleninu ale přijely sklízet i mladé rodiny s dětmi. Odměnou za práci na poli jim byla kvalitní zelenina za cenu, která je zhruba o dvě třetiny nižší než na pultech tuzemských obchodů.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com