Zemědělská produkce v Česku letos podle prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzroste meziročně o 3,1 procenta na 145,4 miliardy korun. To je nejvíce od roku 1998, kdy ČSÚ statistiku začal sestavovat. Zisk ze zemědělské činnosti letos stoupne asi o 11,2 procenta na 19,1 miliardy. Loni produkce zemědělského odvětví činila podle revidovaných údajů ČSÚ zhruba 141,1 miliardy korun a zisk 17,2 miliardy.

Hodnota živočišné produkce letos podle odhadu vzrostla meziročně o 1,7 procenta na 53,7 miliardy korun a hodnota rostlinné produkce o 3,6 procenta na 82,8 miliardy. „Na příznivém letošním vývoji rostlinné produkce se podílí zejména dobrá sklizeň obilovin, řepky, luskovin a krmných plodin. Cenový nárůst vykazují především technické plodiny a ovoce,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková.

Obilí se letos v Česku sklidilo podle říjnového odhadu ČSÚ o 4,5 procenta více než loni. Zemědělci ho svezli z polí 7,98 milionu tun. Více se urodilo také brambor, a to o 10,5 procenta, nebo řepky, cukrovky i kukuřice na zeleno a siláž. Ke zvýšení živočišné výroby přispěl podle dnešních údajů úřadu hlavně nárůst produkce vajec o 8,3 procenta a mléka o 3,1 procenta.

Zemědělcům ale letos stoupaly i náklady. Tzv. mezispotřeba, tedy hodnota surovin či služeb spotřebovaných při výrobě, vzrostla o 0,6 procenta na 96,5 miliardy, náhrady zaměstnancům o 5,8 procenta na 34,4 miliardy a pachtovné a ostatní nájemné z nemovitostí o dvě procenta na osm miliard. Hrubá přidaná hodnota, která je rozdílem mezi hodnotami produkce a mezispotřeby, se tak v tomto roce zvýšila o 8,4 procenta na 48,9 miliardy korun.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com