Ministerstvo zemědělství odmítá, aby v budoucí zemědělské politice Evropské unie (EU) byla podmínka pro získávání dotací pouze pro tzv. skutečné zemědělce. Uvedl to náměstek ministra Jiří Šír. Podle této podmínky by čeští zemědělci, pokud by chtěli čerpat dotace EU, museli každý rok dokazovat, že se hlavně starají o pole nebo o dobytek. Stejně tak by museli dokazovat, že nemají většinu příjmů z jiných oblastí, jako je například agroturistika.

„Budeme věnovat úsilí tomu, abychom vysvětlili, že je to administrativní nesmysl,“ řekl ČTK Šír. EU podobnou podmínku tzv. aktivního zemědělce, která však byla mírnější, předloni EU zrušila. Podle Šíra by měla být podobná podmínka maximálně dobrovolná pro jednotlivé státy.

EU v současnosti zvažuje, že by pro zemědělce, kteří nemají jako hlavní zdroj příjmu zemědělskou činnost, omezila dotace. Přesná definice toho, co je nebo už není zemědělská činnost, ale zatím nebyla schválená. Není tak v současnosti jasné, zda by na dotace už neměl nárok ten, kdo by si přivydělával jako truhlář, ale lesník ještě ano.

Návrh definice by podle Šíra mohl vést k tomu, že o dotace by nemohli žádat zemědělci, kteří mají příjem i z dalších činností. Podle dřívějších vyjádření ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) ale ČR naopak dlouhodobě usiluje o to, aby čeští zemědělci své podnikání diverzifikovali třeba o příjmy z agroturistiky, a snižovali tak možná hospodářská rizika.

Jak dodal tajemník Agrární komory ČR Jan Doležal, už nyní jsou příjmy z prvovýroby nedostatečné a malí farmáři se živí i v jiných oblastech.

Autor: ČTK

foto: pixabay.com