Zdomácnění ovcí se uskutečnilo asi 9 tisíc let před naším letopočtem. Původně byly ovce šlechtěny hlavně na produkci vlny. V dnešní době nalezneme velké množství plemen od dojných, kombinovaných, kožichových a kožešinových po masná a vlnařská. V tomto článku nás budou zajímat hlavně plemena vlnařská a jejich produkce vlny.

Dle sortimentní třídy vlny se jejich vlna zařazuje do tříd A – B.

Nejznámější vlnařským plemenem je merino. Toto plemeno se dlouhodobě šlechtilo na produkci kvalitní potní vlny sortimentu nejvyšší kvality. Plodnost ovcí se pohybuje od 100 – 170 %. Plemeno se vyznačuje středním tělesným rámcem. Roční střiž beranů může být až 12 kg, u ovcí kolem 6 kg. Jestliže je plemeno chováno pro produkci vlny, mohou se provádět i dvě střiže do roka. Výtěžnost čisté vlny (% vyjádřený podíl z hmotnosti čisté vlny a vlny potní) se pohybuje okolo 50 %. V ČR má merino klesající tendenci vzhledem k nízké výkupní ceně vlny.

Stříhání ovcí (Kdy, kde a jak?)

Kdy?

U termínu stříhání ovcí je to velmi rozmanité. Každý chovatel stříhá v jiném termínu. Záleží na podmínkách chovu, chovateli, dostatku času, ale i na konečném využití vlny. Ovce lze stříhat na konci léta po pastě. Po této střiži bude vlna čistá a kvalitní. Druhou variantou je termín před koncem zimy, než začne pastva.

Kde?

Během střiže je důležité zajistit vhodné podmínky jak pro zvíře, tak pro střihače. Důležité je myslet na to, že stříhání ovcí je fyzicky náročné. Stříhat by se mělo v suchém a čistém prostředí, bez průvanu. Připraven by měl být dostatečný zdroj elektřiny (při využití strojku) a vhodná podložka pro zvíře (např. koberec). Po ruce je dobré mít vždy dezinfekci a více pomocníků, které napomáhají s odchytem ovcí.

Jak?

Stříhat ovce lze za pomocí elektrického strojku nebo v případě malých stád střihačskými nůžkami (poměrně zdlouhavé). Střiž rozdělujeme na dva způsoby provádění. První je tzv. australský, kdy střihač stříhá zvíře na podložce a má ji fixovanou mezi nohy. Druhý způsob je tzv. středoevropský, kde se stříhá zvíře na lavici.


Ovčí vlna – co je dobré vědět

Vlna se rozděluje na vlnu potní (nezpracovaná vlna) a vlnu čistou (již vlna zpracovaná, zbavená nečistot).

Dále lze vlnu dělit na pravou, nepravou a smíšenou. Na základě tohoto dělení je nutné znát typy chlupů.

Typy chlupů:

  • 1) vlnovlasy – vlnovlasy, které tvoří podsadu, vyznačují se střední jemností do 40 μm, mají výrazné obloučkování, u plemene merino, vlnovlasy vytvářejí podsadu u merinových ovcí, vlna se označuje jako PRAVÁ
  • 2) polopesíky – jemnost se pohybuje do 50 μm, plemena šumavka a valaška (dlouhovlnné ovce), polopesíky tvoří tzv. NEPRAVOU vlnou
  • 3) pesíky – jemnost až 150 μm, pesíky spolu polopesíky vytváří vlnu SMÍŠENOU

Co ovlivňuje kvalitu vlny? Plemeno, pohlaví, termín střiže, způsob střiže, věk, výživa a krmení, ustájení, průběh počasí, zdravotní stav, ošetřování.

Lanolin – Ovčí vlna se vyznačuje velkým množstvím lanolinu, což je produkt kožních žláz. Lanolin zajišťuje vysokou izolační schopnost a voděodolnost. Přítomnost lanolinu poznáte podle doteku, kdy pociťujete mastnotu.

Sortiment vlny – U kvalitní vlny se provádí hodnocení a zařazení do jednotlivých tříd – stanovuje se sortiment. Na základě sortimentu je vlna dělena do 15 tříd. Třídy jsou od AAAAA po F. Sortiment vlny se stanovuje na základě vlastností vlny. Nejdůležitější v tomto případě je jemnost vlny a počet obloučků (také obloučkovitost).

Jemnost: stanovena na základě průměru vlnovlasu

Obloučkovitost: počet a tvar obloučků na 1 cm skutečné délky vlnovlasu

Video – Střiž australským způsobem

Lucie Rysová
Zdroje:
Skoupá Lenka, 2014. Začínáme s chovem ovcí a koz. Vydalo: Brázda, Praha. 102 s. ISBN 978-80-209-0406-5