Šest desítek hektarů už v Česku zabírají skleníky určené pro pěstování menších rajčat, po kterých v tuzemských obchodech navzdory vyšší ceně výrazně roste poptávka. Za posledních deset let proto bylo v Česku vybudováno téměř 55 hektarů nových krytých ploch pro pěstování těchto rajčat. Stavba dalších skleníků se připravuje. ČTK informaci získala ze situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství, která je zaměřena na zeleninu.

Ze statistik Zelinářské unie Čech a Moravy vyplývá, že v roce 2015 skleníky s rajčaty na tuzemských polích zabíraly 21 hektarů a o rok později 24 hektarů. V roce 2017 jejich celková plocha vzrostla na 36 hektarů, v roce 2018 na 40 hektarů a loni na 60 hektarů. Skleníky s rajčaty tak už tvoří dvě třetiny celkové tuzemské výměry krytých ploch pro pěstování rychlené zeleniny.

„Čeští producenti přijali výzvu a začali se věnovat především produkci rajčat, která velmi dobře nalezla uplatnění na tuzemském trhu, a to i přes vyšší cenu,“ uvedlo MZe.

Tuzemští farmáři ve sklenících pěstují speciální odrůdy rajčat, které chuťově vyhovují poptávce tuzemských spotřebitelů. Cena kilogramu malých rajčat se na pultech obchodů pohybuje až kolem 200 korun. Plody mají různé tvary, barvy a menší velikost, přičemž se vyznačují sladkou chutí.

„Tuzemské produkty jsou tak schopny konkurovat po celý rok dováženým rajčatům,“ upozornilo MZe.
Kde jsou vybudovány skleníky pro pěstování rajčat
  • Tvrdonice na Břeclavsku
  • Haňovice na Olomoucku
  • Mutěnice u Hodonína
  • Smržice nedaleko Prostějova
  • Kostelec na Hané na Prostějovsku
  • Tušimice na Chomutovsku
  • Kožichovice na Třebíčsku
  • Letos je plánováno dokončení skleníků ve Smržicích u Prostějova a Dolní Lutyni na Karvinsku.

Skleníky na pěstování rajčat se staví zpravidla u bioplynových stanic. „V rámci svého provozu využívají odpadové teplo z bioplynové stanice pro vytápění a vyrobenou elektřinu pro přisvětlování. Tyto nové provozy se soustředí na pěstování chuťově výrazných a nutričně hodnotných odrůd rajčat,“ stojí ve zprávě MZe.

Na investice do skleníků se specializuje například společnost ECO Finance Group, která nedávno založila s Arcibiskupstvím olomouckým firmu Čerstvě utrženo Haná. Společnost chce na Olomoucku postavit nové skleníky. Holding ECO Finance Group nyní vlastní a provozuje 7,5 hektaru skleníků na Prostějovsku, kde pěstuje různé odrůdy rajčat.

Výměra krytých ploch pro pěstování rychlené zeleniny (ha)
Rok 2015 2016 2017 2018 2019
Výměra s rajčaty 21 24 36 40 60
Celková výměra skleníků pro rychlenou zeleninu 50 53 65 70 90

Zdroj: Zelinářská unie Čech a Moravy, MZe

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com