Bouřky doprovázené přívalovými dešti a krupobitím komplikovaly v posledních dvou týdnech sklizeň po celém Česku, podle oslovených pojišťoven způsobily zemědělcům škody za stovky milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK. Poškozená je především řepka, pšenice a kukuřice.

„Škody krupobitím ve fázi zralosti znamenají na obilninách a řepce prakticky nechtěnou sklizeň, tedy vytlučená zrna a semena, která skončí na zemi.

Bouřka s lijákem a větrem navíc porost často položí a ztíží sklizeň zbývajícího výnosu stroji,“ řekla ČTK Petra Martinková, ředitelka Agra pojišťovny, která se na pojištění zemědělců zaměřuje.

Od 30. června zaznamenala Agra pojišťovna 270 oznámených škod po bouřkách nebo krupobití, škody dosahují podle Martinkové stovek milionů korun. Generali Česká pojišťovna za uplynulé dva týdny eviduje 191 pojistných událostí v souvislosti se zemědělskými klienty.

Výši škod, které způsobily extrémní projevy počasí, odhaduje Generali jen na zemědělských plodinách na 82 milionů korun. „Drtivou většinu z nich má na svědomí krupobití, 11 škod způsobila vichřice. Škody jsou o to zásadnější, že se u řady plodin staly v době sklizně, případně krátce před sklizní,“ řekl ČTK mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Poničené zemědělské plodiny registruje také pojišťovna Allianz, podle mluvčí Marie Petrovové pojistné události aktuálně vyhodnocují. „Nejsilnější bouřky a i nejvíce škod máme z pátku 12. července,“ uvedla Petrovová. Dodala, že poškozená je ozimá řepka, obilniny kukuřice nebo řepa, ale není výjimkou škoda ani na chmelu či vínu.

Martinková sdělila, že nejvíce poškozená je řepka a pšenice. „Tam likvidace škod doslova hoří, zemědělci čekají často na likvidátory u pole s kombajnem a hned po stanovení začínají sklízet,“ řekla. Dále jsou podle ní škody i na máku či sóje.

Zemědělci k pondělku sklidili více než 162.000 hektarů obilnin, což odpovídá 13,45 procenta jejich plochy, o týden dříve měli sklizeno 3,42 procenta ploch obilnin. Žně tak i přes nepřízeň počasí mírně pokročila. Vyplývá to z dat Státního zemědělského intervenčního fondu.

Oslovené pojišťovny uvedly, že největší škody zaznamenaly na Vysočině, v Pardubickém, Středočeském a Královéhradeckém kraji, poškození hlásí také zemědělci na Moravě.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha už dříve upozornil, že bouřky způsobují nevratné škody, ale zároveň snižují kvalitu sklizených plodin. Mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková dodala, že pokud deštivé počasí bude přetrvávat delší dobu, hrozí šíření plísní, různých chorob či některých škůdců, což může ovlivnit výnosy plodin.

V následujícím týdnu budou srážky a bouřky spíše výjimečné, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Česko má před sebou podle meteorologů tropický týden, teploty se téměř každý den mohou dostat nad 30 stupňů Celsia. Více pršet může až o víkendu, v jehož závěru se také má mírně ochladit.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com