Název tohoto mléčného plemena je odvozen od hrabství Ayrshire ve Skotsku. Zde vzniklo z původních místních plemen, která byla křížena hlavně se shorthornským a východofríským skotem.

Plemeno je menšího až středního tělesného rámce. Zbarvení je červenostrakaté, u některých jedinců s velkým podílem bílé barvy. Typickým znakem jsou dlouhé lyrovitě zahnuté rohy. Původ ze skotské vrchoviny dal tomuto plemenu významné vlastnosti jako jsou: odolnost a otužilost, nenáročnost, dobré pastevní schopnosti a dlouhověkost.

Ayrshirské plemeno je využíváno při zušlechťování červenostrakatých plemen skotu podobně jako red holstein. Vemeno typicky polovejčitého tvaru s dobrým utvářením, vyniká velikostí a dobrým upnutím. Vlastní mléčná užitkovost je velice variabilní. Například ve Finsku dosahuje plemeno Ayrshire užitkovosti přes 7900 kg při mléčných složkách přes 4,3 % tuku a 3,4 % bílkovin. Jinak se průměrná užitkovost tohoto plemene pohybuje přibližně v rozmezí 5000 – 6000 kg mléka za laktaci při složkách okolo 4 % tuku a 3,3 % bílkovin.