Čeští zemědělci letos podle předpokladu Zemědělského svazu ČR utrží víc za obilí než za mléko, které jim v posledních letech zajišťovalo největší objem peněz. Trh s mlékem poškodila pandemie koronaviru. Jeho cena klesla, teď se pohybuje kolem 8,30 korun za litr. Dostává se pod výrobní náklady, řekl předseda svazu Martin Pýcha na zasedání svazového výboru ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku.

Čeští zemědělci mají podle Pýchy dlouhodobě problémy dostat svoji produkci do supermarketů v Česku, i když dokážou produkovat maso a mléko za nižší než evropskou cenu. Nabídka zahraničních potravin je podle Pýchy ve velkých obchodech pořád vysoká a například u mléčných výrobků stále roste. „Vytlačuje naše potravináře, a tedy i naše mléko, z toho trhu,“ uvedl.

Zemědělským podnikům v Česku zajišťovalo mléko v průměru minulých deseti let 27 procent ročních tržeb, obilí zhruba 25 procent. Letos se na první místo zřejmě dostanou obiloviny, jejichž cena podle údajů svazu ve světě roste. Třetí největší objem tržeb přináší domácím zemědělcům řepka, následují příjmy za prodej skotu, na dalším místě jsou tržby za prodej prasat.

Situace na trhu s mlékem byla podle svazu stabilizovaná do poloviny března, za letošní první čtvrtletí byla průměrná cena litru mléka 8,90 koruny. Pokles poptávky na domácím i světovém trhu kvůli koronaviru se týkal i masa. Podle zprávy představenstva svazu se vývoj u živočišných produktů začal o něco zlepšovat od počátku června, zatím podle svazu ale není jisté to, jestli se tento trend udrží.

Výbor Zemědělského svazu ČR se kvůli koronaviru sešel po půlroční přestávce. Pýcha připomněl výsledky svazového průzkumu, podle něhož se loni zisk českého zemědělství meziročně snížil asi o 1,5 miliardy na necelých 8,5 miliardy Kč. „Postupně se nám bohužel ziskovost v zemědělství zhoršuje,“ řekl. Mezi faktory, které to způsobily, jmenoval růst nákladů včetně mezd.

Letošní zisk v zemědělství by se podle předpokladu svazu mohl dostat pod sedm miliard. Přítěží loňska byly sucho a přemnožení hraboši. Letos se přidaly dopady pandemie, uvedl svaz.

Odhad loňského výsledku zemědělství se liší od dat Českého statistického úřadu, podle nichž zisk zemědělského sektoru minulý rok vzrostl o 11,9 procenta na 17,5 miliardy Kč. Podle svazu používá každé šetření jinou metodiku.

Autor: Věra Stejskalová, ČTK

foto:  pixabay.com