Potřebu sezonních pracovníků se podařilo zemědělcům a lesníkům zatím víceméně pokrýt, i když chybí zaměstnanci ze zahraničí. Práci totiž hledali hlavně lidé pracující běžně v ubytovacích a restauračních službách, případně další, kteří přišli kvůli vládním restrikcím o práci, vyplývá z odpovědí společností pro ČTK. Studenti mají zájem spíš až o letní brigády. Zaměstnavatelé se ale obávají, že řada lidí odejde zpět do původní práce, až vládní omezení kvůli covidu-19 skončí. Restaurace a hotely by měly být otevřené od 25. května.

„V březnu jsme se potýkali s problémy. Kvůli uzavřeným hranicím nedorazili pracovníci ze zahraničí. O brigády v lese však projevili zájem lidé, kteří dočasně přišli o práci ve svém oboru. Některé sezonní práce chtějí dělat i studenti. Situace se tak rychle vyřešila,“ řekla personální manažerka společnosti Wotan Forest Aneta Oujezká.

Na jaře se zvýšil zájem také o práci na chmelnicích. Vedoucí brigád na chmelnicích v Kněževsi u Rakovníka uvedla, že o jarní brigády mají velký zájem převážně lidé, kteří pracují v gastronomii nebo hotelnictví. Studenti se hlásí až na letní turnusy.

Česká zemědělská univerzita v Praze ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně a Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích v březnu spustily portál www.agroprace.cz, kde mohou firmy poptávat práci. Studenti si tam mohou najít brigádu nebo praxi v oboru.

„Portál využívá hlavně veřejnost. Studenti si však prostřednictvím webu mohou sjednat i praxi v oboru. Největší zájem je o práci na chmelnicích a sázení stromků. V živočišné výrobě je naopak pracovníků nedostatek a o brigády se moc lidí nehlásí. Web navštěvuje kolem 1000 lidí denně. Za více než měsíc přibylo asi 350 inzerátů. Dříve přibývalo zhruba 20 až 30 registrací za den. Aktuálně se však zájem o brigády zase snižuje,“ řekl Vlastimil Mikšík z České zemědělské univerzity v Praze.

zdroj: ČTK

foto: pxhere.com