Po loňském mírném navýšení výroby vepřového masa na jižní Moravě v prvním pololetí došlo letos k výraznému poklesu na nejnižší úroveň za mnoho let. Meziročně činil pokles téměř pět procent na 13.411 tun, předloni to bylo 14.000 tun. Naopak výroba hovězího si drží trvalý, i když pomalý růst, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Meziroční pokles výroby vepřového provází jižní Moravu prakticky celé 21. století stejně jako celé Česko. Soběstačnost je zhruba na úrovni 40 procent a například ještě před deseti lety dosáhla výroba vepřového 20.000 tun. Počet poražených prasat klesl meziročně o více než pět procent na 146.056.

Množství vyrobeného hovězího se zvýšilo o dvě procenta na 1592 tun. Množství poraženého skotu sice mírně kleslo na 4612 kusů, zvýšila se však průměrná hmotnost poraženého zvířete z 625 na 638 tun. Souvisí to s výrazným nárůstem počtu poražených býků a naopak poklesem počtu poražených jalovic.

Nadále prakticky minimální zůstává výroba skopového masa, kterého se meziročně vyrobilo o dvě tuny méně, pouhá jediná tuna.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com