Veterináři usmrtí kolem 40.800 nosnic v Janské na Děčínsku. V tamním chovu společnosti PROAGRO Nymburk se zjistila salmonela, sdělil na dotaz ČTK za Státní veterinární správu Petr Majer. Do akce se zapojí i Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Letos už veterináři kvůli salmonele utratili přes 77.000 nosnic. Děčínský chov je v jedné z poboček firmy, která má střediska pro produkci vajec ještě v Opatovicích u Rajhradu a v Hradištku na Kolínsku. V okrese Nymburk vlastní drůbežárnu v Dlouhopolsku na výkrm brojlerů, uvádí na svém webu.

„Můžeme potvrdit, že v průběhu tohoto týdne bude skutečně usmrceno hejno nosnic společnosti PROAGRO Nymburk,“ uvedl Majer. Nosnice jsou podle něj ve stáří zhruba jednoho roku.

Informaci potvrdil předseda SSHR Pavel Švagr. „Dnes ráno jsme vydali Státní veterinární správě šest speciálních kontejnerů k řešení salmonelózy v obci Janská u České Kamenice v Ústeckém kraji. Urgentní poskytnutí této techniky ze státních hmotných rezerv je na základě žádosti ministerstva zemědělství,“ sdělil ČTK Švagr.

Podle Majera se letos utrácela hejna s využitím pohotovostních středisek pro řešení mimořádných situací celkem v pěti chovech nosnic, šlo o 77.166 ptáků. Do těchto údajů se ještě nezapočítává chov na Děčínsku.

Ve firmě PROAGRO Nymburk působí podnikatel Bohuslav Kohout, jehož firmě Maso Jičín povolil na začátku prosince Úřad pro ochranu hospodářské soutěže odkup firem Druko Střížov a Česká vejce CZ od koncernu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Nemoc salmonelózu, kterou bakterie způsobuje, doprovázejí u lidí hlavně průjmy a často také zvracení a horečky.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com