Velkou pardubickou vyhrál favorizovaný desetiletý valach Sacamiro v sedle s Janem Faltejskem. Čtyřicetiletý žokej slavnou steeplechase ovládl už pošesté a upevnil si druhé místo v historických statistikách za osminásobným vítězem Josefem Váňou. Vítězný hnědák a svěřenec Evy Petříkové vylepšil loňskou třetí pozici a získal pro svého majitele největší část z pětimilionové dotace.

Druhý proběhl cílem 6900 metrů dlouhého dostihu stejně jako před rokem předloňský vítěz Talent s Pavlem Složilem a třetí místo obsadil Star, v jehož sedle absolvoval dvacátý start Marek Stromský. Kompletní trať absolvovalo jen osm z 18 koní.

Obávaný Taxisův příkop zastavil hned několik favoritů

Sedm koní vyřadil obávaný Taxisův příkop, čtvrtá překážka z 31 na proslulém kurzu. Na něm skončily mimo jiné naděje i pro obhájce prvenství Mr Spexe či druhého největšího papírového favorita a vítěze poslední kvalifikace Argana. Jeho žokej Martin Liška utrpěl vážné zranění, podle serveru iSport.cz ho lékaři přímo na dráze oživovali a poté byl převezen do nemocnice.

Hromadnou kolizi zavinil Stuke, který vlevo z vedoucí pozice překřížil dráhu koním běžících těsně za ním. Sám na to podle serveru jezdci.cz doplatil fatálním zraněním, i když se obávaná překážka v zájmu bezpečnosti koní před dvěma lety upravovala.

Faltejsek byl na Taxisu v sedle Sacamira na druhé straně. „Člověk si hledá svoji stopu. Tam je vhodné nejet moc za jiným koněm, najít si prostor, aby ten skok skákal sám. Je to těžké. I když jsou jisté úpravy, tak furt je to obtížná překážka,“ přiblížil svou taktiku. Zaznamenal, že řada soupeřů popadala. „I jsem se otočil, že tam byla skrumáž. Na pravé straně byl Marcel Novák, ten neměl třmeny, měl možná posunuté sedlo,“ jmenoval jezdce, který musel kvůli tomu zastavit Playera za irskou lavicí.

Faltejsek se dočkal triumfu po pěti letech od vítězství s Tziganem du Berlais. V letech 2012 až 2014 dovedl do cíle na prvním místě dosud poslední vítěznou klisnu Orphee des Blins, v roce 2016 zvítězil s Charme Lookem.

Ve vítězství věřil až po posledním skoku. „Když šel mezi vodama okolo mě Star, tak jsem si říkal, že bude hodně těžké ho porazit, protože tam měl dobrý nástup. Já jsem si tak trochu počkal. Stejně jsem neměl kam, protože přede mnou byl Kaiserwalzer, takže jsem si musel počkat.

To, že kůň má závěr, to už několikrát prokázal. I tohle mi dost pomohlo,“ radoval se Faltejsek.

Do poslední překážky byli ve hře o vítězství také nakonec čtvrtý Lombargini a pátý Kaiserwalzer. „Mezi vodama jsem si myslel, že když budeme do tří, bude to fajn. Kaiserwalzer furt upaloval, obrovský nástup měl Star, vedle mě byl hned Talent,“ líčil vítězný žokej.

S odstupem dostih dokončili ještě vítěz druhé kvalifikace a svěřenec trenérské legendy Josefa Váni Lodgian Whistle, který letos jako jediný dokázal Sacamira porazit, Dulcar de Sivola a Jet Fighter.

Velká pardubická se Slavia pojišťovnou (6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 5,000.000 korun):

1. Sacamiro (žokej Faltejsek, trenér Petříková, stáj Jezdecký oddíl Beňov), 2. Talent (ž. Složil ml.), 3. Star (ž. Stromský), 4. Lombargini (ž. Best), 5. Kaiserwalzer (ž. Myška), 6. Lodgian Whistle (ž. Velek). Čas: 9:28,27. Výrok: jistě 5 – 1 – 9 – 3/4 – daleko.

Další dostihy:

I. Babilonia (ž. Kocman) – Cosmic Magic – Swan Princess,

II. Fort Medoc (ž. Faltejsek) – Chittussi – Stormmy,

III. High In The Sky (Vyhnálek) – Regtime – Renasi,

IV. Un Reve Dautomne (ž. Myška) – Bilbo d’Assault – Beau Fixe,

V. Sexy Lord (ž. Myška) – Čáryjape – Yara,

VI. Quart De Garde (ž. Faltejsek) – Mr Zuru – Lianel.

 

zdroj: ČTK

foto: FB Velká pardubická se Slavia pojišťovnou