V minulých článcích jsme se zmiňovali o dostizích a jejich významu. V tomto díle si představíme náš nejslavnější dostih (Velká pardubická steeplechase), který si jistě zaslouží náležitou pozornost, jelikož se jedná o nejdelší sportovní tradici, která o 50 let předčila i fotbalovou ligu a letos se konal již 126. ročník. Kromě sportovní události má význam i společenský.

Velká pardubická patří mezi nejtěžší dostih v Evropě.  Na prvním místě je Velká liverpoolská konaná v Anglii, která patří mezi nejstarší závod a její první start je datován roku 1836. A odtud se inspirovalo mnoho evropských zemí.

První Velká pardubická se běžela 5. listopadu 1874, ovšem již mnoho let předtím se konaly dostihy na způsob honů, rovněž inspirované Anglií.

Mnoho přírodních překážek musela vyšší šlechta překonávat při pronásledování lovné zvěře. První závod se uskutečnil na chlumeckém panství roku 1836. Poté se tyto hony přesunuly do Pardubic, jelikož zdejší krajina připomínala anglický park. První dráha byla v Pardubicích vybudována roku 1856 a až skoro o dvacet let později začíná éra Velké pardubické. V historicky prvním dostihu bylo na startu 14 koní, z nichž dokončilo pouze 7. Od té doby se běžela každý rok. Vynechána byla pouze v roce 1968 a z důvodu nepřízně počasí r. 1876, 1908.

Dnešní Velká pardubická se každoročně pořádá ve stejném čase, a to druhou říjnovou neděli.

Dráha je dlouhá 6 900 m a celkem má 31 překážek. Nejznámějším je bezesporu Taxisův příkop, který se skáče pouze jedenkrát ročně. K jeho překonání musí koně udělat bezmála šestimetrový skok. Po jeho úspěšném absolvování čeká na koně řada dalších obtížných skoků, které následně mohou zamíchat pořadím, a to třeba Irská lavice, Popkovický skok, Francouzský skok, Hadí příkop, Velký vodní příkop, Malé a velké zahrádky, Velký anglický skok a Havlův skok. Většina kurzu se běží po travnatém povrchu, ale nedílnou součástí dostihu je i oranice. Postupem let docházelo k úpravám obtížnosti některých skoků, především kvůli bezpečnosti, ovšem na úkor obtížnosti dostihu.  Tyto změny se dotkly i Taxisova příkopu, který byl částečně zasypán. Překonání celého kurzu trvá zhruba 9-10 minut. Startovat zde můžou koně až od šesti let věku, kteří splní povinnou kvalifikaci v jednom ze čtyř dostihů k tomu určených.

Zajímavosti

  • Pouze v roce 1909 dostih nedokončil žádný kůň.

  • V roce 1920 byl jediný kůň, který doběhl do cíle vyloučen za překročení času.

  • Jedinou ženou, která kdy zvítězila byla Lata Brandisová s Normou. Stalo se tak roku 1937.

  • Jediný kůň, kterému se podařilo 4x vyhrát byl Železník s Josefem Váňou, ovšem dosud se žádnému nepodařilo vyhrát 4x za sebou.

  • Za celou dobu trvání se podařilo pouze osmi koním zvítězit 3x.

  • Největší počet vítězství se podařilo dosáhnout Josefu Váňovi – 8 vítězství.

  • Nejrychlejší čas byl překonán loni valachem Nikasem (8:55,29) -> ten byl bohužel o několik měsíců později diskvalifikován za údajný doping. I tak to byla teprve druhá Velká pardubická s časem pod devět minut.

  • Nejstarším vítězem byl Vladimír Hejmovský, který zvítězil ve svých 59 letech.

  • Jediným žokejem, kterému se podařilo vyhrát 4x za sebou byl Peter Gehm.

 

Marcela Otrubová

Zdroj foto: www.fotokisza.com,
<http://lenushkaa.rajce.idnes.cz/?listType=&sort=&page=4>
Zdroj foto na FB: <http://www.gotthardova.cz/prednaska-late-brandisove-prelouci/>