Proměnlivé počasí během podzimního a zimního období, kdy se střídají mokro a sucho, mráz a tání, může mít na kopyta koní devastující účinky. „Vlhkost způsobí, že se kopytní stěna roztáhne a po vyschnutí se opět smršťuje,“ vysvětluje veterinářka Amy Ruckerová z Missouri. Opakované smršťování a rozpínání může oslabit kopyta, což je činí náchylnějšími k prasklinám a otlakům.
„Kopyto nemůže ztvrdnout tak rychle, jak rychle zmrzne zem po teplých dnech,“ říká Heath Lash, certifikovaný kovář z Indiany. „V takových podmínkách se části kopytní stěny mohou vylamovat a kopyta tak oslabují.“
Správná péče o koně i jeho prostředí může přispět k posílení kopyt. Následující čtyři doporučení mohou pomoci zmírnit dopady vlhka na kopyta.
-
Udržujte čisté prostředí pro koně
Ať už kůň tráví většinu času v boxu nebo má přístup do výběhu, je důležité zajistit suché prostředí bez bláta a nadbytečného hnoje. Pokud jsou koně ustájeni v pastevním ustájení, zlepšete odvodnění kolem přístřešku, aby se mohl vyhnout mokrým místům a nechat kopyta vyschnout. Koně s přístupem do stáje by měli mít pravidelně čištěná kopyta a trávit čas v čistém a suchém prostředí s podestýlkou, doporučuje Ruckerová.
„Koně žijící v blátě, nebo ještě hůře v blátě smíchaném s hnojem nebo tlejícím senem, mají obvykle nekvalitní kopyta,“ dodává.
-
Zajistěte vyváženou krmnou dávku
Spolupracujte s veterinářem nebo specialistou na výživu koní, abyste zajistili, že váš kůň dostává všechny potřebné živiny. Pokud jsou zjištěny nějaké nedostatky, je třeba je doplnit. Většině koní stačí pro zdravou srst a růst kopyt příjem vitaminu B z pastvy a vojtěšky a biotinu produkovaného mikroby v tlustém střevě. U koní s křehkými a nekvalitními kopyty může doplňování biotinu do krmné dávky zlepšit jejich kvalitu
Renomovaný veterinář R.F. „Ric“ Redden z Mezinárodního podiatrického centra pro koně v Kentucky doporučuje začít s dávkou 100 miligramů biotinu denně. Jakmile se zlepší kvalita nové kopytní stěny, což může trvat týdny až měsíce, dávka se může snížit na 50 miligramů denně. „Majitel by měl po šesti až osmi týdnech konzultovat stav kopyt s kovářem, což může poskytnout cennou zpětnou vazbu, hlavně pokud kovář nevěděl o přidání biotinu,“ dodává.
Výzkumy se zabývaly účinností biotinu, a i když některé studie ukázaly pozitivní výsledky s pouhými 15 až 20 miligramy denně, ale stále je potřebný další výzkum.
-
Podporujte dobrý krevní oběh.
Růst kopyt závisí na dostatečném prokrvení důležitých částí. Dobrý mechanický vztah mezi závěsnými a podpůrnými částmi nohy určuje, jak efektivně je krev dodávána k buňkám tvořícím kopytní stěnu, vysvětluje Redden.
Každá noha je unikátní a její stav ovlivňují faktory jako prostředí, opotřebení, růst, věk, výživa a genetika. Pravidelná aktivita a specifické metody úpravy kopyt mohou pomoci podpořit krevní oběh.
„Mechanické úpravy mohou zlepšit hloubku chodidla a urychlit růst stěny,“ říká Redden. „Tyto techniky jsou technicky náročné, ale mnoho kovářů a veterinářů zjistilo, že přinášejí předvídatelné a pozitivní výsledky pro tenká chodidla a slabé stěny.“
-
Používání přípravků ke zpevnění kopyt
Použití přípravků na zpevnění kopyt má různé názory. Podle Ruckerové je použití na místě pro koně se slabou kopytní stěnou a chodidlovou částí. Redden dodává, že tyto přípravky mohou být užitečné, pokud pomáhají odstranit nadměrnou vlhkost. „Když se patky nasáknou vodou, ztrácejí svou stabilitu a přirozenou pevnost,“ vysvětluje Redden.
zdroj: K. Navarra, 4 Horse Hoof Hardening Tips, www.thehorse.com
foto: pixabay.com