Dál pokračuje rok, kdy je obtížné cokoli předvídat. Při středečním vyhlašování cena jatečných prasat v Německu prudce klesla. Ve srovnání s minulým týdnem se nyní jatečná prasata prodávají o 9 centů levněji za 1,48€/kg. Šlo o velmi překvapivou změnu, protože vývoj v minulém týdnu ničemu takovému nenasvědčoval. Ceny na evropských burzách se ve většině zemí neměnily a ve Španělsku, Itálii a Polsku dokonce rostly.

Informace z Německa hovoří o tom, že se obchodníci připravovali na růst poptávky spojený s letním obdobím, a proto zvýšili zásoby vepřového masa na vyšší úroveň než je obvyklé. Nárůst poptávky však nenastal a jatka se proto rozhodla snížit ceny.

Tuzemský trh byl v minulém týdnu stále ještě ovlivněn pozitivním vývojem z Německa v předchozím období. Cena proto rostla a připsala dalších 83 haléřů. Tím se dostala ve třídách SEU na průměr 39,23 Kč/kg JUT. Letos poprvé se tak dostala alespoň na hodnotu dlouhodobého průměru.

Zároveň se tak cena konečně alespoň přiblížila k výši z loňského roku. K dorovnání sice chybí stále ještě koruna a sedmdesát haléřů, ale vzhledem k tomu, že na v dosavadním průběhu roku dosahoval rozdíl většinou více než deset korun, jedná se o výsledek velmi těsný.

V cenách vyhlášených pro příští týden se však již většinou projevuje německý pokles. Jediná jatka, která se rozhodla udržet cenu beze změny jsou Jatka Český Brod (40 Kč/kg). Kostelecké uzeniny budou prasata vykupovat za 39 Kč. O korunu nižší cena byla vyhlášena na jatkách Blovice a Příbram. Největší dopad je hlášen z Moravy, kde cena klesla na 37 Kč/kg.

zdroj: https://www.schpcm.cz/veprovinky/default.aspx

foto: pixabay.com