V posledních letech je stále častějším a oblíbenějším způsobem balení silážních balíků do fólie místo silážních vaků. Následující článek je zaměřený na siláž s využitím silážní folie a otázkami souvisejícími s problematikou silážních fólií jsme oslovili Terezu Geržovou Tichelmannovou z firmy TICHELMANN s.r.o., která patří k největším dodavatelům obalových materiálů a obalové techniky.
-
Jak si vybrat silážní fólii?
Hledejte známou značku, která má vysokou adhezní sílu kombinovanou s dobrými těsnicími vlastnostmi. Nemějte cenu na prvním místě, protože dostanete kvalitu, za kterou platíte.
-
Jak si můžeme být jisti, že máme správný počet vrstev?
Počítejte počet otáček, dokud není balík pokryt filmem, nyní přidejte 1 a poté zdvojnásobte počet otáček, nyní máte 4 vrstvy. Pro 6 vrstev stačí zvýšit počet otáček o 50 %.
-
Kdy je nejvhodnější čas pro sekání trávy a balení balíků do fólie?
Z hlediska uchování nejlepších nutričních hodnot je to mezi 10h. – 11h. Tráva se nesmí sekat po dešti. Je důležité, aby tráva ,,proschnula´´, avšak nebyla příliš suchá.
-
Kolik vrstev fólie bychom měli použít?
Siláž do 50% sušiny vyžaduje minimálně 4 vrstvy fólie a my doporučujeme 6 vrstev. Pokud máte více než 50% sušiny, měli byste použít alespoň 6 vrstev. To samé platí pro čtvercové balíky a hrubou siláž.
-
Může se balit seno do silážní fólie?
Obecně ne. Seno nemá dostatek vlhkosti pro zahájení fermentace. Sušina zastaví fermentaci a naruší se trvanlivost siláže plísní a hnilobou. Takové balíky vyžadují speciální balení. Vhodné jsou sítě s extrémní pevností.
-
Jak by měla probíhat manipulace ihned po zabalení balíku fólií?
V případě uskladnění balíku mimo pole je nutné balíky přepravit ihned po zabalení balíku fólií na místo uskladnění. Pokud byste je přemístili o pár dní později nebo i déle, vystavujete balík riziku protržení fólie díky již probíhajícímu procesu fermentace.
-
Jak skladovat zabalené balíky?
Balíky by měly být skladovány na své ploché straně, protože právě tam je největší počet vrstev. Balíky lze na sobě uložit ve třech řadách. Neskladujte balíky, které jsou nestabilní ve více řadách na sobě. Mezi balíky se musí nechat mezera tak, aby se balíky nedotýkaly. Mohlo by dojít k růstu plísní. Pokud je to možné, zakryjte balíky sítí jako ochranu proti ptactvu a mějte je v dostatečné vzdálenosti od zvířat. Předejdete tak poškození balíků. Menší část poškozeného balíku lze následně zalepit opravnou lepící páskou. V případě většího poškození doporučujeme siláž ihned zpracovat.
-
Jak dlouho můžeme balíky skladovat?
Silážní fólie má UV stabilizaci po dobu jednoho roku v případě, že balíky jsou vystaveny slunečnímu záření. V případě, že balíky budou uloženy mimo sluneční záření, trvanlivost se prodlouží.
-
Co bychom měli dělat v případě, že najdeme poškozený balík?
Je nutné co nejdříve zamezit vstupu kyslíku do siláže kvůli plísním formou opravné lepící pásky. Pokud se tak již stane, vyřízněte plíseň lokálně a použijte opravnou lepící pásku. Pokud je balík poškozen ve větší míře, ihned siláž zpracujte.
-
Jak dlouho můžeme skladovat zakoupenou zemědělkou fólii?
Role v originálním obalu může být uskladněna minimálně 1 rok. Uskladnění při teplotě nižší než bod mrazu jsou bez následků. Role se ovšem nesmí skladovat při vysokých teplotách, protože to pak má vliv na lepivost. Udržujte roli uvnitř originální krabice a nevystavujte roli slunečnímu záření.
-
Jaké chemikálie jsou škodlivé pro zemědělskou fólii?
Hlavním problémem je amoniak, který útočí na UV stabilizační systém. Amoniak se nachází např. v hnoji, pesticidech a v některých doplňcích siláže. Síra a dusík může také poškodit silážní fólii. Pokud uvidíte první známky poškození, jak je ,,loupání´´ první vrstvy, je nutné ihned zamezit přístupu kyslíku, např. opravnou lepící páskou.
-
Zemědělská fólie nestrečuje, jak by měla?
Když jsou teploty velmi vysoké, migruje více lepidla na povrchu filmu než při nižších teplotách. Lepidlo může zůstat na natahovacím válci, kde funguje jako protiskluzová vrstva. V tomto případě fólie proklouzne válci a nebude se předepínat. Pak je nutné válce očistit parafínem nebo naftou, protože tyto tekutiny nepoškozují film.
-
Jaké je správné nastavení stroje?
Kulaté balíky s normální siláží by měly být baleny s předepnutím cca 70 %. Pokud je obsah sušiny velmi vysoký, je lepší použít 55 %. U hranatých balíků doporučujeme také 55 %, protože na okrajích balíků dochází k velkému pnutí. Předepnutí je nutné pravidelně kontrolovat, aby se dosáhlo co nejlepších výsledků. Pro kontrolu můžete provést čáry na roli mezi sebou ve vzdálenosti 10 cm. Poté zabalte balík jednou otáčkou, aby proběhlo předepnutí. Pak změřte vzdálenost mezi dvěma čárkami.
15 až 16 cm → 50 až 60% průtažnost
17 až 18 cm → 70 až 80% průtažnost
Více než 18 cm → více než 80% se natahuje příliš silně pro silážování
-
Jaký je rozdíl v barvách?
Obecně doporučujeme světlé barvy. Odrážejí více slunečních paprsků. Když se více odrážejí sluneční paprsky, tak uvnitř balíku je menší teplota a tudíž lepší fermentace siláže. Jestliže se siláž hodně zahřívá ( přehřívá ), snižuje se tím její nutriční hodnota. Černá nebo tmavě-zelená fólie absorbuje sluneční paprsky a uvolňuje tepelnou energii, která zapříčiní zahřívání balíku.
Horká fólie má sníženou bariéru vzduchu, která se negativně projevuje právě v nutriční hodnotě siláže. Pro zachování nutriční hodnoty siláže doporučujeme požívat bílou, popř. světle zelenou barvu fólie. Tmavě-zelenou a černou použít výhradně na podzim.
-
Proč se fólie trhá?
PŘETRŽENÍ ZE STŘEDU ROLE
Příčinou přetržení je díra nebo jiné poškození uprostřed role. Role se začne trhat z tohoto bodu. Když nastane tato situace, vyjměte roli z držáku a zkontrolujte jestli na filmu nejsou díry nebo jestli není fólie pořezaná. V případě, že je role v pořádku a fólie se stále trhá, tuto roli použijte na druhé balící rameno. Pokud se fólie přestane trhat, je nutné opravit stroj a fólie je v pořádku.
SPIRÁLOVITÉ UTRŽENÍ
K tomuto typu přetržení dochází, když je poškozena hrana role. Přerušení začíná v bodě poškození a přechází na druhou stranu role. Pokud má Váš balící stroj předepínací jednotku pouze s jednou pružinou a tato pružina není uprostřed jednotky, může dojít k spirálovitému roztržení.
V případě spirálového roztržení vyjměte roli z balícího stroje a odmotejte všechny závity až do místa kde není fólie poškozena.
Jestliže máte balicí stroj, jak je výše uvedeno, umístěte pružinu doprostřed napínací jednotky, abyste tento problém odstranili.
VYSOKÉ PŘEDEPNUTÍ
Dalším důvodem pro tento typ přetržení je příliš vysoké nastavení předepnutí na předepínacím zařízení .
V tomto případě zkontrolujte, zda je tlak pružiny dostatečně vysoký. Když se tlak na pružiny nezmění, pružiny se unaví a způsobí přetržení fólie.
Kolik balíků zabalím s jednou rolí zemědělské fólie?
Kulatý balík |
6 vrstev |
8 vrstev |
750 mm / 1.500 m – 70 % Pre-Stretch | 20 to 21 balíků | 15 to 16 balíků |
750 mm / 1.500 m – 55 % Pre-Stretch | 18 to 19 balíků | 14 to 15 balíků |
500 mm / 1.800 m – 70 % Pre-Stretch | 17 to 18 balíků | 13 to 14 balíků |
500 mm / 1.800 m – 55 % Pre-Stretch | 15 to 16 balíků | 11 to 12 balíků |
Hranatý balík |
4 vrstvy |
6 vrstev |
500 mm / 1.800 m – 55 % Pre-Stretch | 16 to 17 balíků | 11 to 12 balíků |
750 mm / 1.500 m – 55 % Pre-Stretch | 20 to 21 balíků | 14 to 15 balíků |
Novinky ve světě zemědělských fólií
FX
Je speciální zemědělská fólie, která byla vyvinuta pro extrémní podmínky.
Tato fólie je ideální pro extrémní zatížení způsobená použitím vysoce výkonných balících strojů nebo obtížných formátů balíků např. hranaté balíky. Vynikající adhezní vlastnosti a vysoká lepivost.
CRYSTAL
Patentovaná technologie výroby transparentní zemědělské fólie.
Častým problémem poškození balíků bývá mj. poškození fólie ptactvem a také hlodavci. Díky velkému lesku této fólie již pro hlodavce a ptactvo nebývá fólie atraktivní.
COMPACT
náhrada sítě, je k dostání v šíři 1280 mm a 1400 mm
barva bílá, ekologičtější varianta než síť
V případě zájmu o kompletní nabídku silážních fólií nás neváhejte kontaktovat na email: obchod@tichelmann.cz nebo na +420 734 378 502